Ani akustik travmalarda hiperbarik oksijen tedavisinin etkilerinin elektron mikroskobik olarak değerlendirilmesi (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 58815
  2. Yazar: S. DERYA KARAGENCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde teknolojik ve endüstriel gelişimin bir sonucu olarak artan akustik travma insidansı, insan sağlığı ve yaşam standartını tehdit eder bir konuma gelmiştir. Özellikle ani ve şiddetli akustik travmada uygulanacak tedavi protokollerine her yıl yenisi eklenmektedir. Bunlar içerisinde en yeni ve en etkin olarak HBO2 tedavisi karşımıza çıkmaktadır. Çalışmada impuls (patlama) akustik travma uygulanan kobayların koklealanndaki HBO2 tedavisi sonrası değişiklikler (SEM) taramalı elektron mikroskobisi ile değerlendirildi. Bu konuda yapılan çalışmaların çoğu, akustik travmada HBO2 tedavisinin etkilerini, ABR (Audiometric Brainstem Response), CM(Cohlear Microphonics), AP(Action Potentials) gibi yöntemlerle işitmenin iyileşmesi üzerinde saptamıştır. Oysa biz çalışmamızda, HB02 tedavisinin faydalarım yapısal olarak gözlemlemeyi amaçladık. Kobaylar 4 gruba ayrıldı; I., II. ve EH. gruba G-3 piyade tüfeği ile ortalama 134 dB şiddetinde akustik travma uygulandı. Hiçbir işlem uygulanmayan İV. grup negatif kontrol grubu olarak alındı. I. gruba HBO2 tedavisine hemen, II. gruba 5. günden itibaren başlandı. Pozitif kontrol grubu olan El. gruba ise HBO2 tedavisi uygulanmadı. Tüm kobaylar akustik travmadan 15 gün sonra ödürülerek koklealan SEM (Scanning Electron Microscopy) için hazırlandı. SEM incelenmesi sonucunda akustik travmadan hemen sonra HBO2 tedavisi uygulanan I. grupta, II. ve IH. gruplara göre koklear yapılarda anlamlı rejenerasyon gözlendi. II. grupta I. gruptan daha az bir iyileşme saptandı ve Ut. gruptaki koklear yapılardaki hasar en fazla olarak saptandı. 38
Özet (Çeviri)
The increasing of acoustic trauma, a negative result of technological and industrial development, has been threating the public health and the life standarts. Additional treatment protocols have been presented for acute and severe acoustic trauma. The alterations in cochleas of Guinea pigs faced to impulse acoustic trauma exposure, after that HBO2 treatment were studied by SEM. Most of the studies about this subject have shown the effects of HBO2 treatment in acoustic trauma as improvement of hearing by the procedures such as ABR (Auditory Brainstem Response), CM (Cochlear Microphonics) and AP (Action Potentials). But in our study, we aimed to investigate the benefits of HBO2 treatment structurally. Guinea pigs were divided into 4 groups. Acoustic trauma was applied to the Guinea pigs in group I, II and HI by the infantry rifle (G-3) with the average degree of 134 dB. The fourth group, no procedure was accepted as control group. The HBO2 treatment was applied and was initiated immediately in the first group and at the fifth day in the second group. HBO2 treatment was not applied in the third group which was positive control group. All Guinea pigs were sacrified 15 days after acoustic trauma and their cochleas were prepared for SEM. Significant regeneration in cochlear structures were observed in the first group which was taken HBO2 treatment that of second and third groups immediately after acoustic trauma by SEM investigation. Less improvement was detected in the second group than that of the first group and the destruction in cochlear structures observed in the third group was at the highest degree. 39