Farklı ekim zamanlarının kişniş (Coriandrum sativum l.) bitkisinin bazı verim ve verim unsurları üzerine etkisi
The effects of different sowing times on some yield and yield components of coriander (Coriandrum sativum l.)
  1. Tez No: 588148
  2. Yazar: AHMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN COŞGE ŞENKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma Yozgat ekolojik koşullarında farklı ekim zamanlarında ekilen kişnişin (Coriandrum sativum L.) bazı verim ve verim unsurları üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla Yozgat Bozok Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Topçu Araştırma ve Uygulama Alanında 2018 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Araştırmada iki kişniş çeşidi (Arslan ve Gürbüz) materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Ana parselleri çeşitler, alt parselleri ise farklı ekim zamanları oluşturmuştur. Tarihleri sırasıyla 15 Nisan 2018, 28 Nisan 2018, 15 Mayıs 2018'tır. Araştırma sonuçlarına göre; bitki boyu, bitki başına dal sayısı, bitki başına şemsiye sayısı, şemsiyede tohum sayısı, ilk dal yüksekliği, bin tane ağırlığı, biyolojik verim, tohum verimi, sap verimi, hasat indeksi, uçucu yağ oranı ve veriminde ortalama değerler sırasıyla 42.18-53.07 cm, 4.34-3.27 adet, 5.144-6.144 adet, 17.22-20.31 adet, 15.26-24.77 cm, 13.79-9.65 g, 79.05-77.78 kg/da, 44.90-42.24 kg/da, 33.10-35.53 kg/da, % 19.00-14.67, % 0.544-0.644, 24.89-28.36 L/da olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2018 vegetation period in Yozgat Bozok University, Faculty of Agriculture, Artillery Research and Application Field in order to investigate the effects of coriander (Coriandrum sativum L.) sown at different planting times in Yozgat ecological conditions. Two coriander types (Arslan and Gürbüz) were used as material. The research was established with three replications according to the split plot design in randomized blocks. Main parcels varieties, sub-parcels formed different sowing times. The dates are respectively 15 April 2018, 28 April 2018, 15 May 2018. According to the results of the research; plant height, number of branches per plant, number of umbrellas per plant, number of seeds in umbrella, first branch height, thousand seed weight, biological yield, seed yield, stalk yield, harvest index, volatile oil ratio and yield, respectively, the average values 42.18-53.07 cm, 4.34-3.27 pieces, 5.144-6.144 pieces, 17.22-20.31 pieces, 15.26-24.77 cm, 13.79-9.65 g, 79.05-77.78 kg / da, 44.90-42.24 kg / da, 33.10-35.53 kg / da,% 19.00-14.67 0.544-0.644, 24.89-28.36 L / ha