Yetişkin kişilerde yeme alışkanlıklarının ve besin bağımlılığının sosyo kültürel durum, genel sağlık ve beslenme durumuna etkisi
The effect of eating behaviour and food addiction on social cultural status, general health and nutrition in adults
- Tez No: 588149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Ocak-Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul ilinin, Güngören ilçesinde bulunan özel bir tıp merkezinin obezite kliniğinde, 390 gönüllü birey üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmada amaç, hafif kilolu ve obez bireylerin besin bağımlılığı durumunu saptamak ve besin bağımlılığının, beslenme alışkanlıkları, enerji ve besin öğeleri tüketimi arasındaki ilişkisinin değerlendirmektir. Obezite kliniğine başvuran bireylerden 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük, BKİ˂25 kg/m2 olanlar ve kanser, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlar, sürekli ilaç kullananlar, emzikliler, gebeler ve profesyonel sporcular çalışma dışı bırakılmıştır. Öncelikle bireylerin sosyo-demografik özelliklerine ait bilgiler elde edilmiştir. Bireylerin besin bağımlılığı YALE Besin Bağımlılığı Ölçeği ile beslenme alışkanlıkları ise Üç Faktörlü Beslenme Ölçeği ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim formu ile tüketilen besinler değerlendirilmiştir. Kadınların %32,5'sinde, erkeklerin ise %31,5'inde besin bağımlılığı tespit edilmiştir. Yeme alışkanlıkları ve besin bağımlılığı sıklığında cinsiyet değişkenine göre fark önemli bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 390 volunteers in the obesity clinic of a private medical center located in Güngören district of Istanbul between January-May 2019. The aim of this study was to determine the food addiction status of the lightweight and obese individuals and to evaluate the relationship between food addiction, dietary habits, energy and nutrient consumption. Individuals who were admitted to the obesity clinic under the age of 18 and older than 65 years, with BMI ≤25 kg / m2 and chronic diseases such as cancer, renal failure, continuous medication, breastfeeders, pregnant women and professional athletes were excluded from the study. Firstly, information about the socio-demographic characteristics of the individuals was obtained. Nutritional dependence of the individuals were evaluated with YALE Nutritional Dependence Scale and nutritional habits were evaluated with the three-factor nutrition questionnaire and 24-hour retrospective nutrient consumption form. Food addiction was found in 32,5% of women and 31,5% of men. There was no significant difference in eating habits and frequency of food addiction according to gender (p> 0,05).