Kamusal iletişimde çatışma yönetimi ve iletişim becerileri: Belediye çalışanlarına yönelik bir araştırma
Conflict managment and communication skills in public communication: Research on municipal employee
  1. Tez No: 588162
  2. Yazar: EMEL KUŞKU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TOPSÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma yerel yönetimlerin bir unsuru olarak belediyelerde yürütülen kamusal halkla ilişkiler ve kamusal iletişim çalışmalarının; yönetim işlevi, ideolojik yapı ve iletişimin sürdürülebilirliği perspektifinden incelenmesini konu almaktadır. Bu kapsamda belediye çalışanlarının iletişim becerileri, iletişim kurma sürecinde iletişimlerini engelleyen unsurlar ve çatışma yönetim becerileri ölçümlenmiş; elde edilen verilerin yeni kamu hizmeti ve kamusal iletişim yaklaşımları odağında yorumlanması sureti ile literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Halkla ilişkilerde ilişki yönetimi yaklaşımının esas alındığı çalışmanın örneklem grubunu belediyelerde yürütülen kamusal iletişimde ilişkinin ve iletişimin kaynağa durumunda bulunan belediye çalışanları oluşturmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla iki ölçek ve demografik sorulardan oluşan toplam 64 soruluk bir anket formu hazırlanmış, veriler kararsal örnekleme esasına göre seçilmiş beş belediyede görev yapan 500 çalışandan toplanmıştır. Çalışma bulgularına göre kamusal iletişim sürecinde belediye çalışanları düşük oranda iletişim engellerine sahiptirler ve sahip olunan bu iletişim engellerinin çatışmaları yönetmek için kullanılan çatışma yönetimi tarzlarına yüksek oranda etkisi bulunmaktadır. Bir diğer önemli araştırma bulgusu ise kamusal iletişimde yaşanan çatışmaları yönetmek için belediye çalışanlarının en fazla kullandığı çatışma yönetimi tarzlarının uzlaştırma ve tümleştirme tarzları olduğudur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on public relations and public communication activities carried out in municipalities as an element of local governments from the perspective of management function, ideological structure and sustainability of communication. Within this scope, communication skills of municipal employees, preventing elements in their communication process and their conflict management skills were measured. It is aimed to contribute to the literature by interpreting the data obtained within the frame of new public service and public communication approaches. The sample group of the study, which is based on the relationship management approach in public relations, consists of municipal employees who are the source of the relationship and communication in public communication conducted in municipalities. In order to collect the data, a questionnaire of 64 questions that consists of two scales and demographic questions was prepared, and the data were collected from 500 public employees from 5 municipalities that had been selected on the basis of decisive sampling. According to the findings of the study, municipal employees have low communication barriers in the public communication process, and these communication barriers have a high impact on the conflict management styles used to manage conflicts. Another important research finding is that the compromising and entegrating styles are the most used conflict management styles by municipal employees for the management of conflicts in public communication.