Sivil toplum kuruluşlarında kamuoyu oluşturma aracı olarak sanat, sanatçı ve sanat eseri
In civil societies art, artist and work of art as composing public opinion
  1. Tez No: 234764
  2. Yazar: TUBA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN SAMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Sanat toplumla bireyin birlikte yaşama koşullarını oluşturma yöntemidir. Sanat yollu kamuoyu bilgiyi yoruma, yorumu eleştirel düşünceyle düşünme süreçlerini ifade edebilen bir sürecin ifadesini oluşturur. Sanat destekli sistemin bir amacıda, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek ve daha etkin olarak ortak faaliyetlerde bulunabilmeleri için ortak dili oluşturmaktır. STK'nın bilgiyi geniş kitlelere yaygınlaştırılması ve toplumu etkilemek açısından yapılan görsel çalışmalarla STK büyük kitlelere duyurabileceklerdir. Bu çalışmalar, STK ile onlara destekleyen kurumlar arasındaki ilişkiyi güçlendirir ve diğer STKlar ile ortak faaliyetler yürütme olanağı sağlar.STK ların değişim yönü, hızlı toplumlara göre ve aynı toplumda zamana göre değişir. STK hedeflerinde inanç ve düşüncelerin bileşkesi olarak sanat, sanat eseri yeni düşüncenin yaygınlaşmasına yol açacaktır. Çalışma süreçlerinde iç dinamikleriyle yapının, yönetim biçiminin kamuoyu oluşturma çabasında başarıya ulaşmada etkili girişimdir.Tez çalışması dört aşamada gerçekleştirilmiştir; Literatür taraması ve veri toplama, anket, araştırma alanının güçlü yönler, zayıf yönler, olanaklar ve kısıtlamalarının (SWOT -Strenght Weakness Oppurtunity Threatment) analizi, verilerin değerlendirilmesi, sonuç ve öneriler. Bu süreçte sonuç olarak, bireyin genele dair fikirlerini toplum etkileşiminden uzak serbestçe dile getirdiği, toplum ruhuna yaklaştığı ve kamusal bir kişilik görünümü oluşturmada STK'ları destekleyen sanat ve sanat ürünleri ile bilinçli bir sivil örgütlenme oluşturulur. Aynı zamanda sivil örgütlenme ile kişi fert haline dönüşebilir. STKlar yönetimine kazandıracağı olumlu şeylerin başında; insanı, bir unsur olarak içerisinde kavrayıp, sanatın öne çıktığı toplum veya topluluklarda genel değerle, o toplumun da değerleri olacaktır. Kendi demokratik yönetimi içinde yönetim ilkelerini destekler, başarıyı paylaşan, üretken, yaratıcı, disiplinli, araştıran, bilgi kaynaklarını arayan, bulan ve kullanan, zamanını iyi planlayan, olumlu iletişim becerileri oluşturur.Anahtar sözcükler; Sanat kamuoyu, performans sanatı, Amblem-logo, Sivil toplum kuruluşu, ve görsel simgeler.
Özet (Çeviri)
Art is a process of composing some living conditions together as community and individual. Public opinion which is with being art, is an expression of a process which conveys from information to explanation and from explanation to critical conception and conception process. The aim of system which is supported by art, assembling civil society organizations in Turkey and making a collective language for being in collective activity. CSO( Civil Society Organizations)can be announced to huge mass with is made visual performance for affecting the community. These performances are strengthened the relationship between CSO and associations which supprts them at the same time provides facility for making collective facilities with other CSOs.CSOs exchange way changes according to quick communities and time in the same communities. Art and work of art as being resultant of ideas and believes in CSO targets, will engender to become widespread a new idea.Thesis work is performed in four steps; Literature search and data collection, survey, analyse of oppurtunity and threatment strength and weaknesses in area of search (SWOT) evaluation of datas, result and suggestions. In this process, as a result, while individual would say his ideas for general far away from community interaction, would close to community spirit and would make a public ego, they are composed a conscious civil organized with art and works of art which support CSOs. At the same time, individual can turn person with civil organized. At the beginning of positive thing which is won to CSOs management; in communities and assemblages which is highlighted art , with general value, will be this community?s value. It countenances management principles in its own democratic management, it composes positive communication artifice which shares success, productive, creative, disciplined, investigator, searching, finding and using the knowledge sources and good time planning.Key words; Art public, performance art (action pinting), Emblems-logo, NGOs and visual icons