Nükleer magnetik rezonans teorisi ve organik bileşiklerde spin-örgü durulma zamanı (T1) ölçümü
The Theory of nuclear magnetic resonance and the measurement of spin-lattice relaxation time (T1) for organic compounds
  1. Tez No: 5883
  2. Yazar: ALİ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
III ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NÜKLEER MAGNETİK REZONANS TEORİSİ VE ORGANİK BİLEŞİKLERDE SPİN-ÖRGÜ DURULMA ZAMANI (Ti) ÖLÇÜMÜ Ali YAMAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Erol AYGUH 1968, Sayfa:84 Jtiri : Prof.Dr. Erol AYGüN Prof.Dr. Fevzi APAYDIH Doç.Dr. D. Mehmet ZEHGİN Bu tez çalışması esas olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım nükleer magnetik rezonans (HMR) teorisini ana hatlarıyla içermektedir. Bu kısım temel rezonans teorisi, sürekli dalga ve puis tekniği, rf-alanı varlığında spinlerin hareketi, Bloch denklemlerinin çözümü ve Tt ölçümü teorisini içermektedir, ikinci kısımda spin-örgü durulmasını sağlayan temel etkileşme mekanizmaları ve bunlara ait durulma ifadeleri verilmiştir. Bu bölümde Benzil Alkol, Gliserin, n-Heptan... gibi bazı sıvı organik bileşiklerin Puis HMR tekniği ile deneysel olarak ölçülen spin-örgü durulma zamanları literatürdeki formüllerden yararlanarak bulunan teorik değerlerle karşılaştırılmıştır. Spin-örgü durulmasında dipolar etkileşmenin katkısı dönme ve ötelenme durumları için incelenmiştir. Böylece incelenen sıvıların yapı ve hareketleri hakkında bilgi edinilmiştir. AHAHTAR KELİMELER : Spin-örgü durulma zamanı, Sürekli Dalga NMR, Puis NMR, rf-Alanı, Dipolar etkileşme.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE THEORY OF NUCLEAR MAGNETIC RESONANCE AND THE MEASUREMENT OF SPIN-LATTICE RELAXATION TIME (Ti) FOR ORGANIC COMPOUNDS Ali YAMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Prof.Dr.Erol AYGÜN 1988, Page: 84 Jury : Prof.Dr.Erol AYGÜN Prof.Dr. Fevzi APAYDIN Assoc.Prof.Dr. D.Mehmet ZENGÎN This Thesis study is consist of two main parts. The first part includes the theory of nuclear magnetic resonance with its outlines. The basic NMR theory, CW and Pulse techniques, the behaviour of the spin system when rf-field is present, solutions of the Bloch Equations and the theory pertinent to the Tj measurement are in the first part. The basic interaction mechanisms causing the spin-lattice relaxation and the resulting expressions are given in the second part of the thesis. The spin-lattice relaxation times of some liquid organic compounds, like, Benzyl Alcohol, Glycerol, n-Heptane... are measured by Pulse NMR tecnique and the experimental results are compared with the theoretical results which are calculated by using the related formulae in literature. The contributions of the dipolar-interaction to the spin-lattice relaxation for rotational and translational cases are investigated. Thus, resulting information about the structure and the dynamics of the liquid samples. KEY WORDS : Spin-Lattice Relaxation Times, CW NMR, Pulse NMR, rf-Field, Dipolar-interaction.