Etil alkol ile oluşturulan karaciğer toksikasyonunda Punicalagin'in oksidatif stres ve inflamasyon üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Punicalagin on oxidative stress and inflammation in ethyl alcohol-induced liver toxication
  1. Tez No: 588211
  2. Yazar: ESMA YANPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDİNÇ YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Punicalagin, punica granatum (nar) bitkisi kabuğunda bulunur ve birçok biyoaktiviteye sahiptir. Punicalaginin antioksidan, antiinflamatuvar, antikanser ve antiaterosklerotik özellikte olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmamızda deneysel olarak etil alkol toksisitesi oluşturulmuş sıçanlarda punicalagin etken maddesinin oksidatif stres ve inflamasyon üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmamızda 24 adet sıçan 4 farklı gruba ayrılmıştır. Grup 1 kontrol grubudur, Grup 2 etil alkol grubudur, grup 3 punicalagin grubudur, grup 4 punicalagin ve etil alkol grubudur. Deneysel çalışmamız 21 gün devam etmiştir. Gruplara ayrıdığımız sıçanlara punicalagin, etil alkol ve etil alkol + punicalagin gavaj yolu ile verilmiştir. Deney protokolü sonucunda deney hayvanları sakrifiye edilerek karaciğer dokuları izole edilmiştir. İzole edilen bu dokular homojenize edilerek süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekrozis faktör-α (TNF-α) düzeyleri incelenmiştir. Karaciğer dokusunda, etil alkol ile toksisite oluşturulduktan sonra MDA seviyesinde artma, KAT ve SOD enzim aktivitesinde azalma gözlenmiştir. Punicalagin uygulaması MDA düzeyini istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşürmüştür, KAT ve SOD enzim aktivitesi ise istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmıştır. Etil alkol ile toksisite oluşturulmuş KC dokusunda TNF-α ve IL-6 düzeyi istatistiksel anlamlı olarak artmıştır. Punicalagin uygulaması TNF-α ve IL-6 seviyesini düşürmüştür. TNF-α'nın düşüşü istatistiksel olarak anlam ifade etmiştir. Sonuç olarak etil alkolün oksidatif stresi arttırdığı, antioksidan enzim seviyelerinde düşüşe sebep olduğu ve inflamasyon belirteçlerini arttırdığı gözlenmiştir. Punicalaginin ise oksidatif stresi azalttığı ve antioksidan enzim seviyelerini arttırdığı inflamasyon belirteçlerini azalttığı saptanmıştır. Bundan dolayı etil alkol kullanan bireylerde oluşabilecek toksikasyona karşı punicalaginin kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Punicalagin is found in the bark of punica granatum (pomegranate) and has many bioactivities. Punicalagine has been shown to be antioxidant, antiinflammatory, anticancer and antiatherosclerotic. In this study, the effect of punicalagin on oxidative stress and inflammation was investigated experimentally in rats with ethyl alcohol toxicity. In our study, 24 rats were divided into 4 different groups. In our study, 24 rats were divided into 4 different groups. Group 1 is the control group, Group 2 is the ethyl alcohol group, group 3 is the punicalagin group, group 4 is the punicalagin and ethyl alcohol group. Our experimental study continued for 21 days. Punicalagin, ethyl alcohol and ethyl alcohol + punicalagin were given by gavage to rats. As a result of the experimental protocol, the animals were sacrificed and the liver tissues were isolated. These isolated tissues were homogenized and superoxide dismutase (SOD), catalase (KAT), malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-α (TNF-α) levels were examined. Liver toxicity was increased by MDA level and decreased CAT and SOD enzyme activity after toxicity with ethyl alcohol. Punicalagin administration significantly decreased MDA levels, whereas CAT and SOD enzyme activity increased significantly. TNF-α and IL-6 levels were significantly increased in ethyl alcohol-induced toxicity in liver tissue. Punicalagin administration decreased TNF-α and IL-6 levels. The decrease in TNF-α was statistically significant. As a result, it was observed that ethyl alcohol increased oxidative stress, decreased antioxidant enzyme levels and increased inflammation markers. Punicalagine decreased oxidative stress and increased antioxidant enzyme levels and decreased inflammation markers. Therefore, it is thought that punicalagine can be used against toxicity in individuals who use ethyl alcohol.