An investigation of the locus of control, helplessness, hopelessness, and haplessness, predicting substance use disorder
Bireylerin kontrol odaklarının, çaresizlik, umutsuzluk ve talihsizlik düzeylerinin madde kullanım bozukluğunu yordaması üzerine bir inceleme
- Tez No: 588227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DOĞRUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Madde kullanımı toplumda yaygın olarak görülmektedir. Madde kullanımının bireyler ve toplum üzerindeki etkileri birçok araştırmaya konu olmuş ve önleyici çalışmalar geliştirmek için de araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışma, madde kullanım bozukluğu tanısı alan bireylerde (klinik grup) çaresizlik, umutsuzluk, talihsizlik düzeyleri ve bunların bireylerin madde kullanımındaki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Örneklem hem klinik hem de klinik olmayan gruplardan oluşmuştur. Hiçbir ruhsal bozukluk tanısı almamış ancak madde kullandığını ya da madde kullanmadığını bildiren bireyler klinik olmayan grubu oluşturmuştur. Çalışma aynı zamanda her iki gruptan elde edilen verileri karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, klinik grup içerisinde madde kullanımının ağırlığı ve kullanmanın çekiciliği yönünden bir ayrışma olup olmadığı da incelenmiştir. Çalışmaya 18-60 yaş arası toplam 231 yetişkin (tümü erkek) katılmıştır. Katılımcılar Sosyo-Demografik form, Çaresizlik Umutsuzluk Talihsizlik Ölçeği, Rotter'in İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği, Madde Kullanımının Ağırlığı ve Kullanmanın Çekiciliği Ölçeği'nden (Kısa Form) oluşan bir bataryayı doldurmuşlardır. Çalışmanın sonuçları, bireylerin çaresizlik, umutsuzluk ve talihsizlik düzeylerinin madde kullanımı üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Ek olarak, madde kullanımını bırakma girişimlerinin sayısı ile umutsuzluk düzeyleri ve madde kullanımının çekiciliği arasında bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu bulgular, geçmiş çalışmalar ışığında yorumlanmıştır. Araştırmanın güçlü ve zayıf yönleri, çıkarımlar ve gelecekteki araştırmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Substance use is widespread in the community, and its effects on individuals and society have been subjected to a number of studies, and more research has been conducted to develop prevention and intervention programs. The present study aims to investigate the helplessness, hopelessness, haplessness levels and their role in individuals' substance use. The sample consisted of both clinical and non-clinical groups. While individuals with substance use disorder, that are receiving treatment in a hospital's inpatient unit, constitute the clinical group; individuals, who have not been diagnosed with any mental disorder but who reported either use or non-use of substance, constitute the non-clinical group. The study also aims to compare the data obtained from both groups. In addition, the severity and the positive appeal of substance use in the clinical group investigated whether there were any differences. A total of 231 adults (all males) aged 18-60 years participated in the current study. Participants are required to complete a Socio-Demographic form, the Helplessness, Hopelessness, Happlessness Scale, the Rotter's Internal-External Locus of Control Scale, the Severity and Positive Appeal of Substance Use Scale (Short Form). The results of the study indicated that the helplessness, hopelessness and haplessness levels of the individuals have an effect on substance use. In addition, there is a relationship between the number of attempts to quit substance use, the hopelessness levels and the positive appeal of substance use. These findings were interpreted in light of past studies. The strengths and weaknesses of the research, the implications, and the suggestions for future research are discussed.