Laparoskopik kolesistektomi sonrası akupresür ve reiki uygulamasının hastaların ağrı ve konfor düzeyine etkisi
The effect of acupressure and reiki administration after laparoscopic cholecystectomy on the pain and comfort levels of patients
- Tez No: 576960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Materyal ve Metot: Prospektif randomize kontrollü tek kör klinik araştırma modeli olarak gerçekleştirilen araştırmanın evrenini; Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nin Genel Cerrahi Kliniği' ne yatışı yapılan ve Laparoskopik kolesistektomi uygulanan yetişkin hastalar oluşturdu. Araştırma kriterlerine uyan hastalar arasından, basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 132 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Örneklem büyüklüğü G- power analizi ile hesaplandı. Yapılan hesaplamada, 0.4 etki büyüklüğünde, 0.05 yanılgı, 0.95 güven aralığında, 0.95 evreni temsil gücüyle; 44 kişi reiki, 44 kişi akupresür ve 44 kişi kontrol grubunu oluşturdu. Veriler, Mayıs 2017 – Ağustos 2019 tarihleri arasında; Hasta Tanıtım Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Perianestezi Konfor Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği ile toplandı. Akupresür uygulaması GB 24, GB 34, GB 37, GB 42, LI 2, PC 6, LI 4 noktalarına toplam 28 dakika, Reiki uygulaması 7 çakra bölgesine toplam 28 dakika uygulandı. Kontrol grubuna girişim uygulanmadı. Veriler; tanımlayıcı istatistik, ki- kare, eşleştirilmiş t testi, tek yönlü varyans analizi, LSD çoklu karşılaştırma testleri, Kruskal Wallis testi ve Wilcoxon testi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: The study was conducted as a prospective randomized single-blind clinical trial. Study subjects were adult patients admitted to the General Surgery Clinic of Diyabakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital for laparoscopic cholecystectomy procedures. Of those who met the inclusion criteria, 132 patients were selected as the study sample using a basic random sampling method. The sample size was calculated based on G-power analysis. The measurements conducted determined the effect size as 0.4, margin of error as 0.05, confidence interval as 0.95, and power to represent the population as 0.95. Ultimately, 44 patients were selected for each of the three study groups: reiki, acupressure, and control. Data were collected between May 2017 and August 2019 with a Patient Identity Form, Visual Analog Questionary, Perianesthesia Comfort Questionary and General Comfort Questionary. For the acupressure group, points GB 24, GB 34, GB 37, GB 42, LI 2, PC 6, and LI 4 were treated for 28 minutes. For the reiki group, seven chakra points were treated for 28 minutes. No intervention was administered to the control group. The data were assessed with descriptive statistics, chi-square test, paired t-test, one-way analysis of variance, least significant difference and multiple comparison tests, Kruskal-Wallis test, and Wilcoxon signed-rank test. Results: Of the patients who received reiki or acupressure therapy, pain levels decreased and comfort levels increased.