İnsuline bağımlı olmayan diabetes mellitusta erken nefropati tanısında idrar glikozaminoglikan düzeylerinin önemi
The Significance of urinary total glycosaminoglycan levels for the early diagnosis of nephropaty in noninsulin dependent diabetes mellitus
- Tez No: 58826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Klinik ve laboratuar bulguları ile tanıları daha önce konmuş, ancak çeşitli nedenlerle hastaneye yeniden başvurmuş tip II diabetli olgulardan, standart yöntemlerle proteinüri saptanmayan 45 kişilik grup, çalışma grubu olarak belirlendi. Olgular nefelometrik olarak mikroproteinüri saptanan ve saptanamayan iki gruba ayrılarak idrar GAG atılımları yönünden 30 kişilik sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. İdrar GAG düzeyleri DMB boya yöntemi ile spektrofotometrik olarak çalışıldı. Sonuçlar idrar kreatinine oranlanarak değerlendirildi. Nefelometrik olarak 0-1.9 mg/dl (22-200 mg/g kreatinin) arasında saptanan mikroalbumin düzeyleri negatif, üzerindeki değerleri ise pozitif kabul edilerek her iki grup GAP düzeyleri açısından kontrol grubuyla karşılaştırıldı. 68.03±37.74 mg/g kreatinin olarak saptanan mikroalbumin (+) grubun idrar GAG düzeyleri ortalaması 32.84±22.77 mg/g kreatinin olarak saptanan mikroalbumin (-) grubun idrar GAG düzeyleri ortalamasına göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Her iki grubun ortalamaları kontrol grubunun 7.66±2.70 mg/g kreatinin ortalamasına göre anlamlı farklılık göstermektedir (p0.05), mikroalbuminüri ile BMI arasında zayıf ilişki gözlendi (p>0.05). Metabolik kontrolün bir göstergesi olan glikozile hemoglobin (HbAıc) düzeyleri ile üriner GAG, mikroalbumin ve transferrin atılım oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study non-proteinuric fourty-five patients with noninsulin-dependent diabetes mellitus who had admitted to the Endocrinology Department of Dicle University for diabetic regulation were examined to evaluate if glomerular involvement in diabetic patients might be reflected by some anomalies in urine chemistry before microproteinuria onset. We evaluated urinary excretion of microalbumin and transferrin by nephelometric assay. The urinary excretion of total glycosaminoglycans (GAG) were assayed by dimethymethylene (DMB) binding method and the results were compared with the results of thirty - healthy individuals who were accepted as control group. All the results were evaluated as mg/g Creatinine. Microalbumin values between 0 and 1.9 mg/dl (or 22 and 200 mg/g Creatinine) were accepted as 'negative' and the values over 1.9 mg/dl were accepted as 'positive' for microalbuminuria. The urinary total GAG excretions of microalbuminuric and nonmicroalbuminuric diabetic patients were compared with the GAG excretion of normal controls. The mean values of total GAGs in nonmicroalbuminuric and microalbuminuric patients were found 32.84±22.77 mg/g Creatinine and 68.03±37.74 mg/g Creatinine respectively which were significantly higher than the control group's total GAGs of 7.66±2.70 mg/g Creatinine (p0.05). Glycosylated hemoglobin (HbAic) levels which is an indicator of metabolic control didnot correlate with the excretions of total GAGs, microalbumin and transferrin (p>0.05).