Diyabetik ve prediyabetik olmanın kardiyak otonomik fonksiyon üzerine etkileri
Effects of diabetic and prediabetic status on cardiac autonomic function
  1. Tez No: 838028
  2. Yazar: EYLEM DİLARA ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. BERKAY EKİCİ, UZMAN ŞEBNEM KALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Diabetes Mellitus (DM) hastalığının seyrinde kan glukoz düzeyinin uzun süre yüksek kalmasının otonom nöropati gelişimine neden olduğu bilinmektedir. Ancak glukometabolik bozukluğu olmayan hastalarda ve prediyabet hastalarında otonom dengenin bir göstergesi olan kalp hızı değişkenliğinin (KHD) kan glisemi düzeyi ile arasındaki ilişki net olarak tanımlanmamıştır. Biz bu çalışmada klinik olarak diyabet tanısı olan hastalara ek herhangi bir glukometabolik bozukluğu olmayan hastalarda ve prediyabet hastalarında KHD'nin kan glisemi düzeyi ile ilişkisini araştırdık. Böylece daha patolojik sürece gelmemiş kan glukoz düzeylerinde otonomik bozulmayı gösteren KHD parametrelerinin incelenmesinin hastaların morbiditeden korunması yönünden faydalı olabileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca çalışmamızda prediyabetik hastalarda tedavi alıp almamanın, diyabetik hastalarda ise tedavi seçiminin KHD üzerine etkileri araştırılarak klinisyenlere tedavi yönelimi açısından yol gösterici olması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu Uzmanlık Tezi çalışması retrospektif olarak 05/10/2020 tarihinden itibaren Kardiyoloji ve Genel Dahiliye polikliniklerinde izlenen 100 hastayı kapsamaktadır. Hasta seçiminde VKI, yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklerin benzer olmasına özen gösterildi. Ayrıca hasta grupları oluşturulurken HT, HL, KAH, KOAH gibi komorbiditelerin gruplar arasında homojen bir dağılım göstermesine dikkat edildi. Çalışmamız herhangi bir glukometabolik bozukluğu olmayan 34 hasta, prediyabet nedeniyle izlenen 35 hasta ve diyabet tanısı almış 31 hastadan oluşan 3 farklı grubu içermektedir. Hastaların AKŞ ve alt grup olarak belirlenen HbA1c değerleri ile holter cihazıyla kaydedilen KHD parametreleri arasındaki ilişki bu üç grup arasında detaylı bir şekilde incelendi. KHD parametrelerinin analizinde zaman bağımlı ölçümlerden R-R arasındaki sürenin standart sapması (SDNN), Beşer dakikalık R-R aralıklarının standart sapmalarının aritmetik ortalaması (SDNN indeks), R-R aralıkları arasındaki farkın karekökünün aritmetik ortalaması (rMSSD) ve 50 milisaniyenin üzerinde fark olan R-R aralıklarının toplam R-R sayısına oranı (pNN50); frekans bağımlı ölçümlerden Yüksek Frekans (HF), Düşük Frekans (LF), LF/HF ve Çok Düşük Frekans (VLF) parametreleri kullanıldı. Diyabet grubu içerisinde tedavi modeli baz alınarak iki alt grup oluşturuldu ve tedavide Oral Antidiyabetik (OAD) ya da insulin tercihinin KHD parametreleri üzerine etkisi incelendi. Prediyabet grubunda ise tedavi alan (OAD kullanan) ve tedavi almayan şeklinde iki alt grup oluşturuldu, tedavi alıp almamanın KHD parametrelerine etkisi araştırıldı. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanıldı. Normal dağılım testi olarak Kolmogorov Smirnov testi; analizlerde One way ANOVA testi, t testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi, multinominal lojistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It's known that prolonged high blood glucose levels during the course of diabetes mellitus (DM) lead to the development of autonomic neuropathy. However, in patients without glucometabolic disorders and in prediabetic patients, the relationship between heart rate variability (HRV) an indicator of autonomic balance and blood glucose level has not been clearly defined. In this study, we investigated the relationship between heart rate variability (HRV) and blood glycemic levels in patients clinically diagnosed with diabetes, in patients without any glucometabolic disorder, and in prediabetic patients. We believe that examining HRV parameters, which can indicate autonomic impairment in blood glucose levels that have not yet reached a more pathological process, could be beneficial in protecting patients from morbidity. In addition, our study aimed to guide clinicians in terms of treatment direction by investigating the effects of whether or not prediabetic patients are treated and the choice of treatment in diabetic patients on HRV. Materials and Methods: This thesis is retrospective and covers 100 patients followed at the Cardiology and Internal Medicine outpatient clinics since 05/10/2020. To ensure comparability between the patient groups, careful consideration was given to matching demographic characteristics such as BMI, age, and gender. In addition, while forming the patient groups, attention was paid to the homogeneous distribution of comorbidities such as hypertension, hyperlipidemia, coronary artery disease, and chronic obstructive pulmonary disease (COPD) among the groups. Our study includes 3 different groups: 34 patients without any glucometabolic disorders, 35 patients followed up for prediabetes, and 31 patients diagnosed with diabetes. The relationship between the patients' fasting blood glucose (FBG) and HbA1c values, which were determined as subgroups, and the HRV parameters recorded with the holter device was investigated in detail among these three groups. For the analysis of HRV parameters, time-dependent measurements of SDNN, SDNN index, rMSSD and pNN50 and frequency-dependent measurements of HF, LF and LF/HF parameters were used. Diabetic patients group divided into two subgroup depending on the treatment options whether oral antidiabetic medication or insulin was prescribed. And the effect of different treament models on HRV parameters was investigated. In the pre-diabetic group, two subgroups were formed as those treated (with OAD) and those not treated, and the effect of treatment status on HRV parameters was investigated. The data were analysed using SPSS 22. The Kolmogorov- Smirnov test for normal distribution, one-way ANOVA test, t-test, Kruskal-Wallis test, Mann- Whitney U test, Pearson and Spearman correlation analysis, and multinominal logistic regression analysis were used in the analyses. A p-value of