Gebelerde evlilik uyumunun doğum korkusuna etkisi
The effect of marital adjustment on fearof childbirth in pregnant women
  1. Tez No: 588271
  2. Yazar: DUYGU DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu araştırmada gebelerde evlilik uyumunun doğum korkusuna etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan araştırmanın örneklemine, 03.09.18-07.05.19 tarihleri arasında Ordu ilinde bulunan bir hastanenin kadın doğum polikliniklerinde muayene olan 18 yaş üzerinde, en az ilkokul mezunu, 28-40. gebelik haftasında, riskli durumu olmayan ve çalışmaya katılmaya istekli olan 356 gebe alındı. Bu araştırmanın verileri, Kişisel Tanıtım Formu, Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu (W-DEQ) ile toplandı. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistiksel teknikler ile parametrik testler kullanıldı. Çalışmaya katılan gebelerden bilgilendirilmiş yazılı onamları, e-posta ile ölçek kullanım izni ve etik kurul izni alındı. Bulgular: Gebelerin EUÖ puan ortalamasının 44.96±8.43 ve W-DEQ puan ortalamasının 64.82±27.06 olduğu belirlenmiştir. Gebelerin EUÖ puan ortalamasının 44.96±8.43 ve W-DEQ puan ortalamasının 64.82±27.06 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of marital adjustment on birth fear in pregnant women. Material and Method: The sample of the descriptive and relationship-seeking study included at least primary school graduates over the age of 18, who were examined in the gynecology outpatient clinics of a hospital in Ordu between 03.09.18-07.05.19. 356 pregnant women who were willing to participate in the study were included in the study. The data of this study were collected by Personal Identification Form, Marital Adjustment Test (MAT) and Wijma Birth Expectation/Experience Scale A Version (W-DEQ). Descriptive statistical techniques and parametric tests were used for data analysis. Informed written informed consent, e-mail permission to use the scale and ethics committee approval were obtained from the pregnant women who participated in the study. Results:It was determined that the mean score of MAT was 44.96 ± 8.43 and W-DEQ score was 64.82 ± 27.06. It was determined that the mean score of MAT was 44.96 ± 8.43 and W-DEQ score was 64.82 ± 27.06. It was found that there was a statistically significant difference between the educational status, occupational group, marriage type, perception of economic level, perception of relationship with spouse, living fear of birth in previous pregnancy, planned and pre-natal information status of pregnancy and W-DEQ mean scores.