Üniversitelerin marka bilinirliliklerinin arttırılmasında bağlı bulundukları illerin ve sosyal sorumluluk projelerinin önemi: Adnan Menderes Üniversitesi örneği
The importance of social responsibility projects of the provi̇nces to which they are affiliated to increase the brand awareness of universi̇ties. The example of; Adnan Menderes University
- Tez No: 588272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE DOĞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bilginin hızla yayıldığı içinde bulunduğumuz teknoloji çağında, küreselleşen rekabet söz konusudur. Günümüzde ulusal ve uluslararası marka değerine ulaşmış şehirlerin stratejileri taklit edilmekte ve diğer şehirlerin markalaşma çabaları şehir yöneticileri, kurumları ve paydaşlarıyla beraber harekete geçirilmekte, rekabet gücü elde edilmeye çalışılmaktadır. Üniversite ile beraber şehir yöneticileri tarafından gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri şehrin markalaşmasına katkı sağlayacaktır. Bilinirliği olan bir üniversitenin alternatifleri arasından seçimi öğrenciler için daha kolay olacaktır. Şehirler, yaşanabilir mekânlar yaratmak, kaynaklarını daha etkili kullanmak, şehri cazibe merkezi haline dönüştürmek, marka şehir yaratmak adına pazarlamayı kullanmaktadırlar. Böylece şehrin önemli bir çoğunluğunu oluşturan üniversite öğrenci sayısı ve şehre gelen ziyaretçi sayısı artacaktır. Bulgular Aydın ilinin marka şehir, üniversite şehri oluşturabilecek niteliklere sahip olduğunu göstermektedir. Şehrin markalaşmasına katkı sağlaması için üniversite tarafından tez çalışması kapsamında sosyal sorumluluk bilinci ile gezi güzergâhında bulunan alanların yeşillendirilmesi ve su israflarının önlenmesi için de ilgili makamlara yazılar yazılmıştır. Bu tez, kentsel yaşamın şehir markası yaratmadaki dinamiklerini, farklı şehirlerden gelen üniversite öğrencilerinin bakış açısıyla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Hedef kitle olarak seçilen Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğrencilerine anket formu uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS Paket Programında değerlendirilmiş, faktör Analizi, korelasyon analizi ile değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Sosyal sorumluluk bilinci ile üniversite markasının soyut boyutları ve somut boyutları ile il markalaşması arasında ilişki kurulmuştur. İstatistiksel olarak şehir markalaşması ile üniversitenin gerçekleştirmiş olduğu sosyal sorumluluk projeleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır. Bu sebeple üniversitelerin marka bilinirliklerinin sosyal sorumluluk projeleri ile arttırılmasının şehrin markalaşmasındaki önemli faktörlerden birisi olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the age of technology in which information is rapidly spreading, there is global competition. Today, the strategies of cities that have reached national and international brand value are imitated and the efforts of branding of other cities are mobilized together with city managers, institutions and stakeholders and efforts are made to achieve competitiveness. Social responsibility projects carried out by the city managers together with the University will contribute to the branding of the city. Choosing among the alternatives of a well-known university will be easier for students. Cities use marketing to create livable spaces, use their resources more effectively, transform the city into a center of attraction, and create a brand city. Thus, the number of university students who compose a significant majority of the city and the number of visitors to the city will increase. The findings show that Aydın city has the qualifications to create a brand city and university city. In order to contribute to the branding of the city, the university also wrote articles to the relevant authorities for the greening of the areas on the trip route and for the prevention of water wastage. This thesis aims to evaluate the dynamics of urban life in creating a city brand from the perspective of university students from different cities. A questionnaire was applied to the students of Aydın Adnan Menderes University, who were selected as the target audience. The results were evaluated in SPSS Package Program and evaluated with factor analysis and correlation analysis. Social responsibility awareness and the abstract dimensions and concrete dimensions of the university brand and the provincial branding have been established. Statistically, there is a positive relationship between city branding and university social responsibility projects. For this reason, it has been evaluated that increasing brand awareness of universities with social responsibility projects may be one of the important factors in the branding of the city.