Yeni nesil asansör sistemlerinde akıllı merkezi denetimin gerçekleştirilmesi
Implementing intelligent centralized controls in new generation elevator systems
- Tez No: 588293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda teknoloji hayatın hemen hemen her alanında oldukça fazla yer edinmektedir. Şehirlerde, trafikte, iş yerlerinde, apartmanlarda vb. birçok alanda çağın yeniliklerinden faydalanmaktayız. Bu yenilikler pek çok üründe değişim veya eklemeleri de beraberinde getirmektedir. Yazılımın daha ileri seviyeye getirdiği akıllı araçlarda ki kontrol mekanizmalarının çoğu fonksiyonları, otomatik kullanım ve güvenli sürüşü başka bir seviyeye çıkarmıştır. Aynı şekilde Evlerdeki akıllı sistemler, evde bulunulan veya bulunulamayan süreçlerde, cihazlarla kontrol edebilmek açısından kullanım kolaylığı ve güvenliği sağlamaktadır. Çok katlı binalarda ikamet etme ve çalışma oranın hızla artmasıyla yaşam tarzlarına gelen alışkanlıklar asansörleri, yapıların en önemli parçalarından biri haline gelmiştir. Durum böyle iken asansörlerde gecikme ve arıza gibi durumlar kullanıcıları daha çok etkilemektedir. Yurt dışı merkezli sektörün önde gelen firmalarının kendi sistemlerinde uyguladıkları asansör arıza tespit ve müdahale sistemleri, son teknoloji şartlarında yapılan yerel asansörlerde bile uygulanmamaktadır. Eski ve yeni yerel asansör sistemlerinde akıllı merkezi denetimi uygulamak, ciddi bir zaman kazancı ve bir dizi kolaylıklar sağlamaktadır. Bu tez özet olarak iki temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; Asansör kumanda panosuna montajı yapılan takip ve müdahale sistemi kartı, ikinci bölüm; Kumanda panosundan alınan verileri işleyen web sitesi ve mobil ara yüzüdür. Temel olarak bu iki ana unsur etrafında oluşturulan sistem, kullanıcıları ve asansör firması personelleri, yetkisine bağlı bir şekilde verilen giriş sayfasının yönlendirilmesi ile temel ekranlara ulaştırmaktadır. Bu sayede asansörün rutin bakım durumunun ve arızasının internet ortamında görüntülenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca ana kart ve revizyon müdahaleleri uzaktan erişim ile yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our age, technology takes a lot of place in almost every area of our lives. In cities, in traffic, at workplaces, in apartments, we are using the innovations of the age. These innovations bring many changes or additions to many products. The places where there are control mechanisms in the smart vehicles that the software has brought to a new level, automatic usage and safety are increased to another level. In the same way, intelligent systems in homes provide ease of use and security in order to control with devices in the processes we are at home or not. The habit of living in multi-story buildings and the speed of our work make elevators one of the most important parts of the buildings. In this case, the elevators affect the users too much if they have delay or a fault situation. The elevator failure detection and intervention systems applied by the leading companies of the overseas-based sector in their systems are not applied even in the local elevators under the state of the art technology. In old and new local elevator systems, implementing intelligent centralized controls provides serious time savings and facilities. This thesis consists of two main elements. The first main element is the follow-up and intervention system board installed on the elevator control panel. The second key element is the website and mobile interface that handles the data received from the control panel. The system, which is basically formed around these two main elements, brings the users and the elevator company personal to the basic screens by guiding the entry page that is given in an authorized way. In this way, it is ensured that the elevator, routine maintenance status and malfunction are displayed on the Ethernet. In addition, revision interventions can be done with remote access.