Arap Baharı ve Ortadoğu'da kadın hareketi: Tunus örneği
The Arab Spring and women's movements in the Middle East: The case of Tunusia
  1. Tez No: 588318
  2. Yazar: SELİN GÜRBOĞA YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARELLA BODUR ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, kadın hareketlerini mevcut değerler, normlar ve kimlik yapılarında değişim talep eden birer toplumsal hareket olarak değerlendirerek bu hareketlerin kadınların eşit yurttaşlık taleplerine ne şekilde etki ettiğini incelemiştir. Bu noktada toplumsal dinamiklerin değiştiği süreçler önemlidir ve bu çalışma Ortadoğu'daki üç önemli kırılmayı dönemsel olarak inceleyecektir: Kolonileşme sonrası dönem, 11 Eylül sonrası dönem ve Arap Baharı sonrası dönem. Çalışma, Ortadoğu'daki kadın hareketlerini, Tunus özelinde, incelemiş ve özellikle“Arap Baharı”gibi önemli, toplumsal ve siyasal dönüşüm yaratan olayın, Tunus Kadın Hareketi üzerindeki etkisini göstererek alana katkı sağlamıştır. Ayrıca çalışma, kadınların haklarına erişimleri ve kadın haklarının iyileştirilmesi noktasında, Tunus'da, kolonileşme sonrası milliyetçi hareketler ve Arap Baharı sonrası dönem arasında paralellikler kurarak öngörüde bulunmaya çalışmıştır. Kurulan paralellikler sonucunda ise mücadeleler boyunca ön saflarda olan kadınların, masaya oturulduktan sonra da haklarını elde etmek için mücadele etmek zorunda kaldıklarına, dünya standartlarında olmasa dahi büyük ölçüde kadın hakları noktasında iyileştirmelerin sağlandığına ve bu iyileştirmelerin toplum tarafindan kabullenilişinin zaman alacağı varsayımlarına/ sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis approaches to women's movements as social movements that aim to transform the current values, norms and identity structures of societies. It also examines how these movements affect or contribute to the women's demand of“equal citizenship”. At this juncture, periods wherein societal dynamics have changed are very important and the study analyzes the three important milestones of the history of the Middle East. These are the postcolonial period, the post September 11 period and the post Arab Spring period. This thesis focuses specifically on the Tunisian women's movement and contributes to the literature by pointing to the effects of the“Arab Spring”- an important social and political transformation- on the Tunisian women's movement. Furthermore, this study attempts to make predictions by drawing a parallelism between the post colonial period and the post“Arab Spring”era in Tunusia, regarding to women's access to their personal rights and the improvement of current women's rights. The study reveals that Tunisian women who took their place in the front lines during historical struggles, have to continue struggling to obtain and maintain their rights; even if not at the same level of world standarts, their struggles helped to improve women's rights; and the recognition of these rights by society may take a long time.