Suriyeli sığınmacılara yönelik sunulan sosyal hizmetlerde kurumsal paydaşlardan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmetleri karşılaştırmalı analiz
Ministry of Family and Social Services from corporate stakeholders in social services offered to Syrian asylum seeker comparative analysis
  1. Tez No: 708164
  2. Yazar: DEMET HENDEK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Toplumun ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel ve psikolojik yapısı içerisinde yaşamsal ömrünü koruyan ve devam ettiren insan, yine bu ve başka tür sebeplerle yaşadığı yeri değiştirebilmekte veya zorunda bırakılmaktadır. Her ne sebeple olursa olsun bağlı olduğu yerden, insanlardan ve yaşam kültüründen ayrılan bu kişiler yeni yaşam alanlarında mekan, zaman ve amaç üçleminde çeşitli sosyal sorunlar yaşamaktadırlar. Çünkü göç, göç eden kişiyi ve göç edilen ülkedeki insanları etkilemekte, mecburiyeti karşısında ise çözümü daha güç ve travmatik yönelimli bir biçimde kendini gösterebilmektedir ki Ortadoğu'da yaşanan Arap Baharı olaylarının Suriye'ye sıçrayan uzantısı da bu yönde bir geçmiş oluşmuştur. Ülke içinde çıkan çatışma ve savaştan kaçarak 2011 yılında Türkiye'ye yönelen ve kitlesel bir akına dönüşen Suriyeli sığınmacılara önce acil insanı yardım kapsamındaki hizmetlerle eşlik edilmiştir. Geçici olduğu düşünülen bu ikamenin ülke geneline yayılması ve büyük çoğunluğunun kalıcılığının temellenmesi ile Suriyeli sığınmacılara haklarında belirleyici olan“geçici koruma statüsü”verilmiştir. Türkiye'yi dünyanın en çok Suriyeli sığınmacı barındıran ülkesi yapan bu durum yapılan çalışmalara odak olmakla birlikte kitlesinde farklı sosyo kültürel ve demografik özelliklere sahip aile, çocuk, kadın, engelli, yaşlı ve sosyal yardıma ihtiyaç duyan ve sosyal hizmet bilimi ve mesleğinin temel sorumluluğunda olup hassasiyetle ve özenle yaklaşım gerektiren yeni bir müracaatçı grubu oluşumuna da neden olmuştur. Ayrıca, risk faktörlü sosyal sorunların önlenmesinde ve çözümünde sosyal hizmet müdahale ve yöntemlerine ve sosyal hizmetlere erişime ihtiyacı artırmıştır. Sosyal hizmetin insan hakları, sosyal adalet ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde göç ile değişen ve çeşitlenen bu sorunlara bütüncül bir bakış açısıyla yeni çözümler üretmesi, psiko-sosyal destek sistemleri geliştirmesi, hali hazırda olan hizmetlerini yeniden organize etmesi, çok yönlü sosyal politikalar uygulaması ve bunların yasal bir zemine kavuşturulması önem kazanmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de konuya hizmet eden ana kurumsal paydaşlardan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Suriyeli sığınmacılara yönelik sunulan sosyal hizmetlere erişimin ortaya konulması, yeterliliğinin en eski ve güçlü sosyal refah devleti olan ve Avrupa'da en çok Suriyeli sığınmacı barındıran Federal Almanya Cumhuriyetinin sosyal hizmet uygulamaları ile karşılaştırmalı analizinin yapılarak nasıl bir konumda bulunduğunun belirlenmesi ve hizmet geleceğine öneriler konulması hedeflenmiştir. Bu çalışmanın konusu aracılığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının göç yönetişiminde kurumsal kapasitesinin artırılması ve kalite yönetim standartlarının geliştirilmesine, yasa koyucularına, sosyal hizmet mesleği uygulayıcılarına ve alanla ilgili akademisyenlere katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The human being, who preserves and maintains his life in the economic, political, social, cultural and psychological structure of the society, can or is forced to change his place of residence for these and other reasons. These people, who leave their place, people and life culture for whatever reason, experience various social problems in the triad of space, time and purpose in their new living spaces. Because migration affects the migrant and the people in the migrated country, it can manifest itself in a more difficult and traumatic way in the face of its necessity. The Syrian refugees, who fled the conflict and war in the country and turned to Turkey in 2011 and turned into a mass influx, were first accompanied by services within the scope of emergency humanitarian aid. With the spread of this substitution, which is thought to be temporary, throughout the country and the permanence of the majority of them, the“temporary protection status”, which is decisive for their rights, has been given to the Syrian refugees. This situation, which makes Turkey the country hosting the most Syrian refugees in the world, is the focus of the studies, but it is the main responsibility of the social work science and profession, which has different socio-cultural and demographic characteristics in its population, such as families, children, women, the disabled, the elderly and those who need social assistance. and it has led to the formation of a new client group that requires a careful approach. In addition, the need for social work interventions and methods and access to social services has increased in the prevention and solution of social problems with risk factors. Within the framework of human rights, social justice and equality principles, social work should produce new solutions with a holistic perspective, develop psycho-social support systems, reorganize existing services, implement multi-faceted social policies, and implement these with a legal perspective. grounding has become important. In this context, revealing the access to social services provided by the Ministry of Family and Social Services, one of the main institutional stakeholders serving the issue in Turkey, and the social work practices of the Federal Republic of Germany, which is the oldest and strongest social welfare state in terms of competence and hosts the most Syrian refugees in Europe. It is aimed to determine what kind of position it is in by making a comparative analysis with In the mediation of the subject of this study, it is thought that the Ministry of Family and Social Services will contribute to increasing the institutional capacity in migration governance and developing quality management standards, legislators, social work profession practitioners and academicians related to the field.