Bir materyal olarak teknoloji ve tasarım dersi ürün dosyalarının biçimsel ve tipografik açıdan incelenmesi
Format and typographic analysis of product files of technology and design course as a material
  1. Tez No: 588345
  2. Yazar: GÜLŞAH BETÜL COŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. SEVGİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Teknoloji Tasarım Dersi (7 ve 8. Sınıf) ürün dosyalarının tipografik ve biçimsel sorunları genel olarak ele alınarak sorunlar tespit edilip bunlara yönelik çözümler saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma giriş, kuramsal çerçeve, yöntem bulgular, sonuç-tartışma ve öneriler bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın problemi, amacı ve kapsamından bahsedilmiştir. Kuramsal çerçevede tipografi, harf yapıları, grafik iletişim, teknoloji tasarımı ürün dosyaları ele alınmış, tipografik ve biçimsel sorunları incelenmiştir. Öncelikle literatürde yer alan tipografinin tanımı yapılmıştır. Tipografideki kavramlar ele alınarak açıklanmıştır. Tipografinin tarihçesine değinilerek Tasarım, Grafik Tasarım anlatılmıştır. Dünyada ve Türkiye'deki teknoloji tasarım dersi anlatılarak, Teknoloji Tasarım Ürün Dosyası ve avantajları açıklanmaya çalışılmıştır. III. Bölümde bu kapsamda anket yapılarak sonuçları yorumlanmıştır. IV. Bölümde Teknoloji Tasarım Ürün Dosyalarının tipografik ve biçimsel sorunları belirlenerek sorunlara yönelik çözümler anlatılmıştır. Kısaca bu çalışma Teknoloji Tasarım Dersi ürün dosyalarındaki tipografik ve biçimsel sorunları belirleyerek yeni çözümler ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, typographic and formal problems of Technology Design Lesson (7th and 8th Grade) product files are discussed in general and problems are determined and solutions are tried to be determined. The research consists of introduction, theoretical framework, method findings, conclusion-discussion and suggestions. In the introduction part, the problem, aim and scope of the research are mentioned. In the theoretical framework, typography, letter structures, graphic communication, technology design product files were handled and typographic and formal problems were examined. First, the definition of typography in the literature is made. The concepts in typography are explained and explained. The history of typography is mentioned and Design and Graphic Design are explained. Technology design course in the world and in Turkey is explained, Technology Product Design File and benefits were explained. III. In this section, a survey was conducted and the results were interpreted. IV. In the department, typographic and formal problems of Technology Design Product Files are determined and solutions for these problems are explained. In short, this study has identified new typographic and formal problems in the Technology Design Course product files and introduced new solutions.