Hegel'de tanrı (Mutlak), bilinç ve birey
God (absolute), consciousness and individual in Hegel
- Tez No: 588346
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ALİY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada ilkin Hegel'in dizgesindeki bireysel bilince vurgu yapılırken fenomenoloji çoğunlukla daha tam bir biçime sahip olduğu düşünülen Ansiklopedi'yle sınırlanmış şekilde ele alınmıştır. Buradan bireyin alanına geçilmiş ve önce toplumsallığı bir süre dışarıda tutarak birey vurgusuyla öznenin yapısı ortaya konulmuştur. Daha sonra kısıtlı olarak onun başkasıyla ilişkisinin ortaya çıktığı alanlar incelenmiştir. Bundan sonra bireyin Tanrı ile ilişkisi çerçevesinde gerçekliğini muhafaza etmesi sebebiyle dinin alanına geçilmiştir. Nihayetinde birey vurgusuyla Tanrının da ve böylece Mutlak olanın da birey olmadan düşünülemeyeceği ve bunun bireysel bilinç anlamında bir“Ben”olması gerektiğine dikkat çekilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all, while emphasis was placed on the individual consciousness in Hegel's system, phenomenology was dealt with in a way limited to the Encyclopedia, which is thought to have a more complete form. From here, the structure of the individual has been passed and the structure of the subject has been put forward by emphasizing the individual by keeping the sociality out for a while. Then, the areas where the relation between the self and the other are revealed are examined. After that, because of the fact that the individual maintains its reality within the framework of his relationship with God, the realm of religion has begun. Finally, the emphasis on the individual will also point to the fact that God, and thus the Absolute, cannot be thought without the individual and that it must be an“I”in the sense of individual consciousness.