Avrupa Birliği'nde girişimcilik desteklerinin Erasmus+ programı yükseköğretim alanı kapsamında çıktılarının değerlendirilmesi
Output evaluation of entrepreneurship funds in eu within the framework of Erasmus+ programme higher education area
  1. Tez No: 588348
  2. Yazar: BURCU KİPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, Avrupa 2020 Stratejisi kapsamında ana konulardan olan girişimciliğe yönelik yürütülen projelere dair, 2014-2018 yılları arasında Erasmus+ programı kapsamında sağlanan hibe desteklerinin ve proje çıktılarının incelenmesi amacı ile hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında, girişimcilik olgusu açıklanmış, ardından Avrupa Birliği'nin çeşitli stratejilerinde girişimciliğin yeri araştırılmış ve girişimcilik için sağlanan hibe destek programları sunulmuştur. Son olarak, bu hibe destek programlarından Erasmus+ Stratejik Ortaklık programı kapsamında yüksek öğretim alanında girişimciliğin projelerde ne şekilde desteklendiği incelenmiş ve gelecek hibe programları için önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın analiz kısmında ise, girişimciliğin desteklenmesine yönelik projelerin Erasmus+ programı içerisinde en çok desteklenen proje konuları arasında yer aldığı, toplam proje sayıları açısından başarı öyküsü ve/veya iyi uygulama örneği seçilen girişimcilik projelerinin projelerin geneline göre daha fazla olduğu, Erasmus+ programına dahil olan ülkelerden, gelişmekte olan ülkelerde girişimcilik projelerinin daha fazla hibelendirildiği, girişimciliğin dijital beceriler ve yaratıcılık konuları ile birlikte ele alındığı, ortaklık yapılarında şirketlerin düşük oranda temsil edildiği, projelerin girişimcilik konularının müfredatlarında halihazırda yer alan fakülte ve bölümlerde ve geleneksel olarak girişimcilik derslerinin müfredatlarında yer almayan programlara eklenmesine yönelik çabaların olduğu sonuçlarına varılmıştır. Bu açıdan, Erasmus+ programı ardından gelecek Avrupa birliği eğitim, öğretim ve gençlik programında, coğrafi öncelikler belirlenebileceği, 2014-2020 döneminde fazla hibelendirilmeyen kadın girişimciliği, göçmen girişimciliği, yetişkin girişimciliği gibi konuların desteklenebileceği, ortaklık yapılarında şirketlerin temsil oranının çeşitli kotalar ile yükseltilebileceği ve eğitim müfredatlarında girişimcilik konusunda ders bulunmayan programların ön plana çıkarılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine and investigate the outputs of projects on entrepreneurship, which were funded within the framework of Erasmus+ Programme KA2: Strategic Partnerships in the field of Higher Education between 2014 and 2018. Within the scope of the research, the phenomenon of entrepreneurship is explained. Following this, the place of entrepreneurship in various strategies of the European Union is investigated and the grant programs for entrepreneurship are presented. Finally, the research focuses on the ways in which entrepreneurship is supported in one of these grant support programs, the Erasmus + Strategic Partnership program, and recommendations for future grant schemes are made. The findings of the analysis have demonstrated that entrepreneurship is one of the most supported topics in Erasmus+ Strategic Partnership program, that the number of projects selected as success story and/or good practice examples in entrepreneurship field is higher than other subjects, that the projects on entrepreneurship are more frequently funded in developing economies, that the projects on entrepreneurship generally also deal with digital competences and creativity, that companies are represented at low rates in the partnership structures and that the projects are carried out by both the business departments and the departments which traditionally do not have entrepreneurship related courses in their curricula. In this respect, for the upcoming European Union education, training and youth programme following Erasmus+ programme, it is possible to recommend determining geographic priorities; supporting women entrepreneurship and immigrant entrepreneurship both of which were not fully funded under Erasmus+ programme; increasing the proportion of companies in partnership structures by various quotas and supporting projects which include entrepreneurship in the curricula of departments and faculties which do not traditionally have entrepreneurship courses.