Micellar drug delivery platform from diblock copolymers
Blok kopolimerlerden misel tipi ilaç salım platformu
  1. Tez No: 588347
  2. Yazar: NEHİR KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kemoterapi ajanları hızlı üreyen hücrelerini öldürmek amaçlı çalıştıtıkları için vücutta hızlı üreyen kemik iliği gibi diğer hücrelere de zarar vermektedirler. Klinikte kullanılmakta olan kemtorapi ajanlarının modifiye edilerek tümör içerisindeki birikiminin sağlanması bu zararın engellenmesini sağlayabilir. Bu tez çalışmasında, iki farklı uyarana duyarlı polimerlerin hazırlanması ve duyarlılık ve fonksiyonelliklerinin gösterilmesi incelenmiştir. Polimerlerin sentezi hem redoks hem de hidrolize duyarlıdır. Hazırlanan blok kopolimerler aktif ilaç molekülleri ile fonksiyonalize edilmiştir. Elde edilen tüm yapılar, jel geçirgenlik kromatografisi ve nükleer manyetik rezonans spektroskopisi ile karakterize edildi. Bu blok kopolimerlerden elde edilen miselik yapılar ise dinamik ışık saçılması yöntemi ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
The main role of chemotherapeutic agents is killing the fast growing cells. Thus, they damage fast growing helathy cells like bone marrow as well. This harm can be prevented by modifying the existing chemotherapeutic agents that are already in clinical use to provide their accumulation into tumor. In this thesis, preparation of polymers sensitive to two different stimuli and the demonstration of their sensitivity and functionality were investigated. The synthesis of polymers are both redox- and hydrolysis-sensitive. The prepared block copolymers were functionalized by active drug molecules. All obtained structures were characterized via size exclusion chromatography and nuclear magnetic resonance. The formation of micellar structures from these block copolymers were studied via dynamic light scattering.