Güney Kore'de sanat müzelerinin gelişimi
Development of art museums in South Korea
- Tez No: 588354
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
“Güney Kore'de Sanat Müzelerinin Gelişimi”başlıklı bu tez çalışmasında Güney Kore'deki sanat müzelerinin tarihi gözlemlenerek; bu sanat müzelerinin son yıllarda içinde bulundukları durum ve eğitim görevleri anlaşılması amaçlamıştır. Bu tezde Güney Kore'nin başlıca sanat müzesi olan Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi merkez alınarak Güney Kore'deki sanat müzelerinin tarihi incelenmektedir. Bu tez ile birlikte, Güney Kore Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi'nin kurulmasıyla beraber ortaya çıkardığı sosyal etki ve sanat müzelerindeki sergi ve kurulum düzenlerinde gerçekleşen değişimleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Günümüzde Güney Kore'deki birçok sanat müzesi, yalnızca koleksiyonların muhafazası ve sergilenmesi odaklı müze rolünden çıkıp, bir eğitici rolünü üstlenmektedir. Buna bağlı olarak birçok eğitim programı ortaya çıkmakta ve bu programlar çocuklardan yetişkinlere çeşitli ziyaretçilerin katılımıyla gerçekleşmektedir. Bu programların içerisinde sanat müzelerinin içerikleri incelenmektedir. Bu bilgiler kapsamında sanat müzelerinin rolü, Güney Kore toplumunun felsefesini geliştirirken, vizyonunu genişletmektedir sonucuna erişilebilir. Tez araştırmasında materyallerin toplanması, düzeltilmesi ve referans merkezine sahip bir inceleme yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemle tarihsel ve toplumsal içeriğine göre Güney Kore sanat müzelerinin geçiş süreci ortaya konmuş ve hangi süreçte eğitimle bağlantı kurdukları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Titled“Development of Art Museums in South Korea”the objective of this thesis is to understand the history, their current situation, the course of education and the philosophy of art museums. In this thesis the history of art museums are explored by centering the South Korea's main art museum, National Museum of Modern and Contemporary Art. This thesis investigates the alterations in the social resume and the settlement procedures in art museums, which are influenced by the foundation of the South Korean National Museum of Modern and Contemporary Art. Nowadays, many art museums in South Korea takes the role as a trainer, leaving the role of a museum focusing only on preserving and exhibiting collections. As a result, many educational programs occur and these programs are takes place with the participation of various visitors from children to adults. Within these programs the contents of art museums and the educational philosophy are examined. With context of this information the part of art museums in South Korea is to improve the philosophy while expanding the vision of the society. A method of collection, correction and a reference center was used in this research. With this method, the transition process of South Korean art museums according to their historical and social content and the flow in which they are connected with education were investigated