I 131 verilmeden önce ve I 131 verildikten sonra hormon seviyelerindeki değişmeler
Alterations of hormon levels before and after I 131 applied
  1. Tez No: 58836
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YİĞİTBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada düşük doz I131“ in hormonlar üzerine etkisini incelemek amaçlandı. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp A.B.D. Polikliniğine ll~3-1995ile 17-12-1996 tarihleri arasında gelen 71 hastada I131”verilmeden önce ve verildikten 24 saat sonra serum triiodotironin (FT3), serum Tiroksin (FT4), serum Tiroid stimülan hormon (TSH), Prolaktin (PRL), Kortizol (Cort), Growthormon (GH) değerleri incelendi. 23 hastada Parathormon (PTH) değerleri I131“ verilmeden önce ve verildikten 24 saat sonra incelendi. a-20-30 yaş arası 21 olgu grubu b-30-40 yaş arası 29 olgu grubu c-40 yaş üzeri 21 olgu grubu sınıflandırılarak Paired-T testi ile yapılan istatistiksel karşılaştırma ile değerlendirildi. 20-30 yaş arası (n=21), 40 yaş üzeri (n=21) oluşan olgu grubunda serum triiodotironin (FT3), serum Tiroksin (FT4), serum Tiroid stimülan hormon (TSH), Prolaktin (PRL), Kortizol (Cort), Growthormon (GH) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. 30-40 yaş arası (n=29) oluşan olgu grubunda serum triiodotironin (FT3), serum Tiroksin (FT4;), serum Tiroid stimülan hormon (TSH), ProlaktinÇPRL), Kortizol (Cort) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. 5330-40 yaş arası (n=23) oluşan olgu grubunda serum Parathormon (PTH) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. 30-40 yaş arası Growth hormon değerlerinde I131”verildikten sonra anlamlı bir artış gözlenmiştir. Bu yaş grubundaki artışın çeşitli etkenlere bağlı olarak artacağı düşünülerek tesadüfi olarak değerlendirilmiştir. Düşük doz radyoaktif maddenin (40 mikroküri I131) çalışılan bu hormonlar üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı düşünüldü. (Serum triiodotironin (Free T3, ), serum Tiroksin (FT4), serum Tiroid stimülan hormon (TSH), Prolaktin (PRL), Kortizol (Cort), Growthormon (GH), Parathormon (PTH)). 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to detect the effect of low dose 1-131 to various hormons. The study was conducted between 1 1/03/995-17/12/96 at Nuclear Medicine Department of T.U. Medical Faculty Hospital. In 71 patients serum Free T3 (FT3), Free T4 (FT4), Thyroid Stimulating Hormon (TSH), Prolaktin (PRL), Cortisole (Cort) and Growth Hormon (GH) levels were measured before and after the in take of 1-131. Only for 23 of theese patients Parathormon (PTH) levels were measured. The patients were divided into three subgroup; a= 21 patients between 20-30 years; b=29 patients between 30-40 years; c=21 patients older then 40. All theese groups were compared using paired-T test. There was no statistically significant difference in group -a- and -c- in serum FTs, FT4, TSH, PRL, Cort and GH levels before and after the intake of 1-131. In group -b- there was also no statistically significant difference in serum FT3, FT4, TSH, PRL and Cort levels before and after the intake of 1-131. Statistically significant difference was found only in serum GH levels in group -c-. This increase in serum GH levels in group-c- was considered to be coincidence. PTH serum levels before and after the intake of 1-13 1 show no statistically significant difference in 23 patients. It is concluded, that low dose 1-131 (40microkiiri) intake has no effect on this studied hormons. 5542- Yen S.C.,Jaffe R.B. Reproductive Endocrinology; Third Edition; Harcourt Brace Javanovich,Inc, 357-365,1990 60