External ışınlama yöntemi ile çeşitli doku ve materyalin yoğunluk tayini
- Tez No: 58837
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YİĞİTBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
41 ÖZET Çeşitli kemik ve dokuların yoğunluklarının kantitatif tayini amacı ile paralel foton ışınını dokulardan geçirerek, bu ışınların karşılaştıkları doku tarafından absorpsiyona uğraması sonucu meydana gelen şiddet azalmasını, uygun bir foton dedektörü ile ölçerek yoğunluklarını hesapladık. Elde edilen yoğunluk değerlerinin literatür ile uyumluluk gösterdiğini bulduk. Bu çalışmada kemik mineral yoğunluğunun tespitinin, kişilerin kırık riskini ortaya koyan en temel ölçülerden biri olarak kabul edilmesinden hareketle, yaşlı kişilerde ve postmenapozal kadınlarda kırık riskinin değerlendirilmesinde yararlı olabilecek bir yöntem geliştirmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY For quantitative measurement of various bone and soft tissue densities by using a suitable photon detector, we measured the intensity decrease of photon beam that happens when parallel photon beams are absorbed by the tissue while passing through it. We found that our tissue density findings show appropriacy with the literature. In this study, taking bone mineral density determination as a basic criteria for bone fracture risk estimation, we tried to develop a useful method for bone fracture risk evaluation of postmenapousal women and of elderly.