Böbrek yetmezliğinde diyaliz öncesi ve diyaliz sonrası siyalik asit düzeylerinin incelenmesi
Predialysis and postdialysis sialic acid levels inchronic renal failure
  1. Tez No: 58835
  2. Yazar: ŞENİZ KOÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZKAN ALATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Hücre membranında bulunan glikoprotein ve glikolipidlerin terminal sakkariti siyalik asittir. Bu tez çalışmasında kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda serum siyalik asit düzeylerinin belirlenmesi ve hemodiyaliz uygulamalarının bu sakkaritin serum düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla haftada 2-3 kez düzenli olarak hemodiyaliz yapılan 20 kronik böbrek yetmezliği hastasından ve 15 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubundan alınan kan örneklerinde total siyalik asit düzeyleri çalışıldı. Serum total siyalik asit düzeyi kolorimetrik resorsinol yöntemiyle ölçüldü. Kronik böbrek yetmezliği olan hasta grubunda diyaliz öncesi ortalama total siyalik asit düzeyi 99.81 ± 3.57 mg/dl ve diyaliz sonrası ortalama total siyalik asid düzeyi 106.64 ±5.10 mg/dl idi. Ortalama total siyalik asid düzeyi kontrol grubunda ise 68.73 ±2.12 mg/dl olarak bulundu. Diyaliz öncesi ve diyaliz sonrası total siyalik asit düzeylerinin her ikisi de kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (P < 0.001). Diyaliz sonrası TSA düzeylerinde diyaliz öncesi düzeylerine göre artış oldu; fakat bu artış istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç olarak çalışmamızda hemodiyaliz uygulanan kronik böbrek yetmezlikti hastaların serum total siyalik asit düzeylerinin, sağlıklı kontrol grubu bireylerinin serum total siyalik asit düzeylerine göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu, ancak hemodiyaliz sonrası total siyalik asit düzeylerindeki artışın diyaliz öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi. Kronik böbrek yetmezlikti hastalardaki bu artışın glikoprotein ve glikolipidlerin yapım ve yıkımmdaki artışa bağlı olabileceği düşünüldü. Anahtar Kelimeler. Siyalik asit, kronik böbrek yetmezliği, hemodiyaliz n
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sialic acid is the terminal saccharide of glycoproteins and glycolipids in the cell membrane. The aim of this study was to determine the levels of sialic acid in the sera of patients with chronic renal failure and the effect of hemodialysis on the serum levels of this saccharide was also investigated. Regarding this aim, total sialic acid levels were studied from the Wood samples of 20 patients with chronic renal failure to whom regularly dialyzed for 2-3 times in a week and 15 healthy volunteers. Serum total sialic acid determinations were carried out by the resorcinol method. In the chronic renal failure group the mean total sialic acid concentration before hemodialysis treatment was 99,81+3,57 mg/dl and the mean total sialic acid concentration after hemodialysis treatment was 106.64±5.10 mg/dl. The mean total sialic acid level in the control group was 68.73±2.12 mg/dl.