Marka bilgisi ve marka ilişki kalitesinin marka sadakati üzerindeki rolü ve bir araştırma
The role of brand knowledge and brand relationship quality on brand loyalty and a research
- Tez No: 588361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüz dünyasında markaya sıkı sıkıya bağlı müşteri profili oluşturmak ve onları kaybetmemek markanın devamlılığını sağlamak için oldukça önemlidir. Marka sadakati oluşturmak için farkındalık ve olumlu imaj algısından daha fazlası gerekir. Bu da ilişki kalitesinin varlığıyla gerçekleşir. Bir markanın olumlu ve kaliteli çağrışımlara sahip olması marka ile kurulacak ilişkinin ilk basamağını oluşturur. Daha üst seviye bir ilişkinin varlığı için marka ile derin ve duygusal bağların kurmak beklenir. Sadakat, uzun dönem ilişkinin teminatı olarak değerlendirildiğinde, ilişki kalitesinin sadakat üzerindeki rolü daha iyi anlaşılmaktadır. Araştırmada, çikolata kategorisindeki markalar ele alınmıştır. Yapısal eşitlik modeli ile müşterinin sadakate giden yolunun sırasıyla farkındalık, imaj, ilişki kalitesinden geçtiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, creating a customer profile that is tightly linked to the brand, ensuring brand continuity became very important. Something more than brand awareness and positive brand image is required to build loyalty. This happens through the intermediate effect of the relationship quality. A brand's positive associations reveal the first step of the relationship, but deep and emotional bonds are expected to be established with the presence of an upper level relationship. When loyalty is assessed as the indemnity of a long-term relationship, the role of the relationship quality can be better understood. Brands in the chocolate category were addressed in this research. Through structural equation modeling, it is found that the path to customer loyalty passes through brand awareness, brand image and brand relationship quality respectively.