Parametre tahmininin üstel ağırlıklandırılmış hareketli ortalama kontrol grafiği performansına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of parameter estimation on the performance of exponentially weighted moving average control chart
  1. Tez No: 588378
  2. Yazar: ÖZGE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANER TESTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kontrol grafikleri ile süreç izlemede ilk aşama süreç parametrelerinin tahmin edilmesidir. Faz I olarak adlandırılan bu aşamanın çevrimiçi süreç izleme (Faz II) performansına etkisinin önemli olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, kontrol grafiği tasarımında kirli verilerin olduğu durum ele alınmıştır. Sürecin kontrol dışı durumlarını temsil eden kirli verinin Faz I çalışmasında Shewhart I Kontrol Grafikleri ile simülasyonu yapılarak parametreler tahmin edilmiştir. Bu parametreler kullanılarak tasarlanan Üstel Ağırlıklandırılmış Hareketli Ortalama (EWMA) Kontrol Grafiklerinin Faz II performansı İntegral Denklem yöntemi ile hesaplanarak değerlendirilmiştir. Farklı parametre tahmin edicilerinin (Örneklem Standart Sapma, Ortalama Hareketli Değişim Aralığı, Medyan Hareketli Değişim Aralığı, Ardışık Farkların Ortalama Karesinin Karekökü, Medyan Mutlak Sapma, Çeyrekler Arası Değişim Aralığı) ve farklı Faz I tasarımlarının (50, 100, 200, 500, 1000, 10000 örneklem büyüklükleri ile L kontrol limiti genişliği parametresinin [2, 4] aralığında 0,1 artışlı değerleri) Faz II performans değerlendirmeleri Ortalama Koşum Uzunluklarının Ortalaması (AARL) ve Ortalama Koşum Uzunluklarının Standart Sapması (SDARL) metrikleri ile yapılmıştır. Uygulayıcılar için Faz I ve Faz II kontrol grafikleri tasarım önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first step in process monitoring with control charts is to estimate process parameters. The effect of this phase, called Phase I, on online process monitoring (Phase II) performance is known to be significant. In this study, presence of contaminated data in the control chart design is discussed. By simulating contaminated data to represent out of control conditions of the process in Phase I and using Shewhart I Control Charts in this phase, process parameters are estimated. Performance of the Exponentially Weighted Moving Average (EWMA) Control Charts designed by using these parameters for Phase II are calculated with Integral Equation approach. Combinations of different parameter estimators (Sample Standard Deviation, Mean Moving Range, Median Moving Range, Root Mean Square Successive Differences, Median Absolute Deviation, Interquartile Range) as well as Phase I control chart parameters (sample sizes of 50, 100, 200, 500, 1000, 10000 and control limit width L in the interval of [2, 4] with 0.1 increments), Phase II performances are evaluated by Average of Average Run Length (AARL) and Standart Deviation of Average Run Length (SDARL) metrics. Design suggestions of the Phase I and Phase II control charts are provided for practioners.