Tasavvuf kültüründe Şeyh Şaban-ı Veli'nin yeri ve önemi, Kastamonu inanç turizmine katkısı
The importance of Sheikh Shaban-i Veli in sufi culture and his contribution to Kastamonu faith touri̇sm
- Tez No: 588379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Turizmin, ülkelerin ekonomilerindeki yeri, önemi ve değeri gittikçe artmaktadır. İnsanların kıyı turizmi haricindeki diğer turizm çeşitlerine olan ilgilerinin artması neticesinde ülkelerin turizm çeşitliliğine gitmesini sağlamıştır. Tasavvuf Kültüründe Şeyh Şaban-ı Veli'nin Önemi ve Kastamonu İnanç Turizmine katkısını konu edinen yüksek lisans bitirme tez çalışması, ülke turizmine önemli katkılar yapabilecek olan inanç turizminin kıymet ve değerini belirlemeyi hedeflemekle birlikte, inanç turizmi konusunda önemli bir potansiyele sahip olan Kastamonu'nun kültürel kıymetlerinden nasıl yararlanabileceğine dair öneriler ve bulgularda bulunmayı hedeflemiştir. Araştırmanın dayandığı kavramsal temelleri ortaya koymak için öncelikle tasavvuf ve inanç turizmi konularında literatür taraması yapılmıştır. Ardından tasavvuf içerisinde Şeyh Şaban-ı Veli'nin yeri, önemi ve Kastamonu'daki inanç turizmine katkısına değinilmiştir. Ayrıca Kastamonu il merkezinde yerli ve yabancı halkın ve ziyaretçilerin konuya bakış açılarını tespit etmek için araştırma yöntemlerinden veri toplama aracı olarak anket çalışması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The place, importance and value of tourism in countries' economies are increasing. As a result of the increase in the interest of the people to other tourism types other than coastal tourism, the countries have enabled the diversity of tourism in itself. The importance of Sheikh Şaban-ı Veli in Sufism Culture and the graduate thesis on Kastamonu Faith Tourism aim to determine the values and value of faith tourism which can make significant contributions to the tourism of the country. It also aims to make recommendations and findings of Kastamonu about how to use those cultural values. In order to reveal the conceptual foundations on which the research is based on, a literature review has been made on sufism and faith tourism. Then, the place, importance and importance of Sheikh Şaban-ı Veli in sufism and his contribution to faith tourism in Kastamonu has been mentioned. In addition, a survey has been used as a data collection tool in order to determine the perspectives of local and foreign people and visitors in Kastamonu city center.