6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim şirketlerin kendi paylarını iktisabı
Joint stock companies' acquisition of their own shares accordi̇ng to the Turkish Commercial Code no. 6102
- Tez No: 588388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇELEBİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Anonim şirketlerin kendi paylarını iktisabı; 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu m. 379 vd. hükümlerinde düzenlenmiştir. 6762 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun aksine TTK'de anonim şirketlerin kendi paylarını iktisabına belirli şartlar dâhilinde izin verilmiştir. Buna göre bir anonim şirket; genel kurulun yönetim kurulunu yetkilendirmesi şartıyla, esas veya çıkarılmış sermayesinin %10'unu aşmayacak şekilde kendi paylarını ivaz karşılığında iktisap edebilir. Genel kural bu olmakla birlikte, TTK m. 381 vd. hükümlerinde bu kuralın istisnalarına yer verilmiştir. Kanun koyucu TTK'de şirketin kendi paylarını iktisabının hüküm ve sonuçlarını da düzenlemiştir. Çalışmanın konusunu; TTK'ye göre anonim şirketlerin kendi paylarını iktisabının esasları oluşturmaktadır. Çalışmada; anonim şirketlerin iktisabına ilişkin temel kavramlar, iktisabın sebep ve sakıncaları, iktisabın karşılaştırmalı hukukta ve Türk Hukukunda tarihsel gelişimi, iktisaba ilişkin temel kural, iktisabın şartları ve istisnaları ile hüküm ve sonuçları ele alınmıştır. Aynı zamanda kanuna karşı hile ve şirketin kendi paylarını taahhüt yasağına da yer verilmiştir. Çalışmada ele alınan konulara yönelik yeri geldikçe ve ilgili oldukları ölçüde öğreti ve yargı kararlarına değinilmiştir. Bilim Kodu : 51501 Anahtar Kelimeler : Pay, Anonim Şirket, Şirketin Kendi Paylarını İktisabı, Sayfa Adedi : 139 Tez Danışmanı : Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Çelebi CAN
Özet (Çeviri)
Joint stock companies' acquisition of their own shares is regulated under the provisions of Turkish Commercial Code (TCC) no. 6102 article 379 et al. On the contrary to Turkish Commercial Code no. 6762, joint stock companies' acquisition of their own shares is allowed under the specific conditions in accordance with TCC. Accordingly, provided that the General Assembly authorizes board of directors, a joint stock company may acquire its own share for price without exceeding 10% of principle or issued capital. Although this is a general rule, exceptions to this rule are included in the provisions of TCC article 381 et al. The Legislator also regulated the provisions and consequences of the companies' acquisition of their own share in TCC. The subject of this study is formed of the principles of joint stock companies' acquisition of their own shares. Basic concepts regarding the joint stock companies' acquisition, reason and disadvantages of the acquisition, historical development of acquisition in comparative law and Turkish law, basic rule regarding the acquisition, terms and exceptions of the acquisition, provisions and consequences of the acquisition are discussed in the study. Also, fraud against law and prohibition of company's undertaking its own share are included in the study. Discipline and judicial decisions are addressed as far as they are concerned and relevant to the issues covered in the study. Science Code : 51501 Key Words : Share, Joint Stock Company, Joint Stock Company's acquisition of Its Own Share, Page Number : 139 Supervisor : Assist. Prof. Mehmet Çelebi CAN