Bazı patolojik olgularda serum total siyalik asit düzeyleri
- Tez No: 58839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN KOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
69 ÖZET“Siyalik asit”9 karbonlu bir şeker olan nöraminik asitten türeyen bir grap bileşiğe verilen addır. İnsan dokularında en fazla miktarda bulunan türevi N-asetil nöraminik asit (NANA)'dir. Siyalik asitler, bir çoğu hücre rnembranlarının önemli bileşenleri olan glikoproteinler ve glikoüpidlerin oligosakkarid zincirlerinin son kısmında yer alırlar ve yaşayan hücrelerde ve organizmalarda güçlü bir koruyucu rolü oynarlar. Son yıllarda, serum total siyalik asidi (TSA), özellikle kardiyovasküler bir risk faktörü ve birkaç farklı kanser türü için bir tümör işaretçisi olarak tıpta önem kazanmıştır. Ayrıca, serum TSA renal hastalıklarda, diyabette, çeşitli santral sinir sistemi bozukluklarında, Behçet hastalığında, bakteriyel enfeksiyonlar ve Crohn's hastalığı, psoriasis ve artritler gibi enflamatuvar hastalıklarda da artar. Bu çalışmada, miyokard infarktüslü, brusellozisli ve kronik gastritli hastalar ile sağlıklı kişilerde serum TSA düzeyleri kolorimetrik bir yöntem kullanılarak ölçüldü. Kronik gastritli hastalar, mide sıvılarında yapılan“üreaz testi”sonuçlarına göre Helikobakter pilori pozitif ve Helikobakter pilori negatif olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Bu hastaların serum TSA değerleri bu smıflandırmaya göre değerlendirildi. Miyokard infarktüslü (80.21+1.69 mg/dl, n=16) ve brusellozisli hastaların (82.59±3.33 mg/dl, n=26) ortalama serum TSA değerleri, normal kontrollerden (55.67±1.3 mg/dl, n=20) anlamlı olarak yüksek bulundu (p< 0.01). Bununla birlikte, hem Helikobakter pilori pozitif hem de Helikobakter pilori negatif olan kronik gastritli hastalar (59.87+1.77 mg/dl, n=17; 57.3±2.76 mg/dl, n=9 sırasıyla) ile normal kontrollerin ortalama serum70 TSA değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p> 0.05). Ayrıca, bu iki alt grubun ortalama serum TSA düzeyleri arasında da anlamlı bir fark bulunmadı (p> 0.05). Sonuç olarak bu çalışmada, miyokard infarktüsün diagnozunda bir parametre olarak kabul edilen serum TSA düzeyi anlamlı olarak yüksek bulundu. Brusellozisli hastaların anlamlı olarak yüksek çıkan serum TSA düzeyleri ile akut enfiamasyon veya bazı tip doku hasarlarında plazma düzeyleri ikincil olarak artan akut faz proteinleri arasında bir ilişki olabilir. Bu ilişkiyi araştırmak için daha ileri düzeyde çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY“Sialic acid”is the generic name given to a family of compounds derived from the 9 carbon sugar neuraminic acid. By far the major derivative in human tissues is N-acerymeuraminic acid (NANA). Sialic acids exist at the terminal site of the oligosaccharide chains of glycoproteins and glycolipids, many of which represent important components of cell membranes, and play a strong, protective role in living cells and organisms. Recently, serum total sialic acid (TSA) has gained medical interest, particularly as a cardiovascular risk factor and a tumour marker for a number of different cancers. Serum TSA is also elevated in renal diseases, in diabetes, in a variety of central nervous system disorders, in Behçet disease, in bacterial infections, and in inflammatory diseases including Crohn's disease, psoriasis and arthritis. In the present study, serum TSA levels were measured using a colorimetric method in patients with myocardial infarction, with brucellosis, with chronic gastritis and in healthy subjects. According to the results of the“urease test”in gastric fluid, patients with chronic gastritis were divided into 2 subgroups which are classified as Helicobacteria pylori positive and Helicobacteria pylori negative. Serum TSA values of these patients have been evaluted according to this classification. The mean values for serum TSA in the patients with myocardial infarction (80.21+1.69 mg/dl, n=16) and with brucellosis (82.59+3.33 mg/dl, n=26) were significantly higher than the normal controls (55.67±1.3 mg/dl, n=20) (p< 0.01). However, there wasn't any significant difference between the mean serum TSA levels of the patients with chronic gastritis in which both the72 Helicobacteria pylori was positive and the Helicobacteria pylori was negative (59.87±1.77 mg/dl, n=17; 57.3+2.76 mg/dl, n=9 respectively) and normal controls (p> 0.05). Additionally, there was no significant difference between the mean serum TSA levels of the 2 subgroups (p> 0.05). In conclusion, the serum TSA level which is accepted as a parameter in diagnosis of myocardial infarction was found to be significantly high in this study. There is a possible connection between the significantly high serum TSA levels of the patients with brucellosis and the acute phase proteins which are secondarily elevated in the plasma in acute inflammation or tissue damages. Further studies are recommended to investigate this connection.