Hipertiroidili ve hipotiroidili hastalarda serum lipit-lipoprotein; Apo A-I, Apo B düzeyleri
  1. Tez No: 58838
  2. Yazar: SELVAN DOĞAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Tiroid hormonları vücuttaki pekçok sistem üzerinde önemli fizyolojik etkilere sahiptir. Bu nedenle tiroid hormonlarının düzeylerinde meydana gelen değişiklikler metabolizmaya etki eder. Bunların en önemlilerinden biri ise lipid metabolizmasına olan etkileridir. Hipertiroidi ve hipotiroidinin lipid-lipoprotein metabolizması üzerine etkilerini araştırmaya yönelik olan bu çalışma, 20 hipertiroidili ve 15 hipotiroidili hasta grubu ile gerçeldeştirilmiştir. Hasta grupları ilk defa tanısı konmuş, tedaviye başlanmamış ve ailevi lipid metabolizması bozukluğu olmayan kişilerdir. En az 12 saatlik açlık sonrasında alman kan örneklerinde T3, T4, TSH, kolesterol, trigliserid, HDL-C, LDL-C, apo A-I, apo B, kalsiyum, fosfor, total protein, albumin düzeyleri araştınlmıştır. Hipotiroidili hastaların kolesterol, trigliserid, LDL-C ve apo-B düzeyleri, ötiroid kontrol grubu ve hipertiroidili hastalannkine göre anlamlı olarak yüksekti. Hipertiroidili hastalarda apo A-I düzeyleri ötiroidlere göre anlamlı olarak yüksekti. Albumin düzeyleri ise hipertiroidili hastalarda hem hipotiroidili hem de ötiroid kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü. Gruplar arasında kalsiyum, fosfor ve total protein düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Yukarıdaki bulgular göz önüne alındığında, tiroid fonksiyon bozukluklarının sekonder hiperlipidemi etyolojisinde önemli olduğu görülmektedir. Tiroid hastalıklarında, tedavi ile lipid parametrelerinin de normala dönmesi, lipid metabolizmasının bozulması sonucu meydana gelebilecek komplikasyonlann önlenmesi açısından bu hastalarda tanı ve tedavinin önemini ortaya koymaktadır. Lipid-lipoprotein anormallikleri olan kişilerin önemli bir bölümünde tiroid hormon bozukluğuna rastlandığı başka araştırıcılar tarafından da gösterilmiştir. Bu nedenle tiroid hormon fonksiyon bozukluğu saptanan kişilerde lipid metabolizmasının araştırılması ve lipid metabolizması bozukluğu saptanan kişilerde tiroid hormon düzeylerinin araştırılmasının tam ve tedavide faydalı olacağım düşünmekteyiz. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since thyroid hormones have significant physiological effectson different systems of the body, alterations in their levels effect the metabolism. One of tiie most important effects of thyroid hormones is their affect on lipid metabolism. The objective of the present study was to investigate the effects of hyperthyroidism and hypothyroidism on human lipid metabolism. For this purpose, twenty patients with hyperthyroidism and fiveteen patients with hypothyroidism were compared with control group consisted of twentyfive subjects. None of patients had received chemotheraphy and had any disorders of lipid metabolism. Serum T3, T4, TSH, cholesterol, triglyceride, LDL-C, HDL-C, apo A-I, apo B, calcium, phosphorus, total protein, albumin levels were determined in blood samples which were obtained after the 12 hour starvation. The levels of serum cholesterol, triglyceride, LDL-C and apo B in patients with hypothyroidism were significantly higher than that of patients with hyperthyroidism and control group. Serum apo A-I levels in patients with hyperthyroidism were found to be significantly elevated when compared with patients with hypotiroidism and control group. Whereas albumin levels in patients with hyperthyroidism were significantly lower than that of the patients with hypothyroidism and control group. We could not find a difference in the levels of calcium, phosphorus and total protein between control and the other groups. The present study suggest that thyroid hormon disorders have significant effects on etiology of secondary hyperlipidemia. Normalization of lipid parameters with the treatment of thyroid disease suggest the importance of diagnosis and treatment of the thyroid patients. Some of the investigators also have shown that the patients who have lipid- lipoprotein disorders also have thyroid disorders. We suggest that patients with thyroid disorders must be investigated for lipid disorders and also thyroid hormone levels must be measured in patients with lipid disorders and these findings may be useful for diagnosis and treatment. 43