Probleme dayalı öğrenme yaklaşımının onuncu sınıflarda geometriye ilişkin akademik başarı, kalıcılık, tutum ve motivasyona etkisi
The effects of problem based learning approach on tenth grade students' academic achievements, permanence, attitudes and moti̇vati̇ons toward mathematics course
- Tez No: 588429
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN DİNÇ ARTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, onuncu sınıf matematik dersi geometri öğrenme alanında probleme dayalı öğrenme yaklaşımının; akademik başarı, kalıcılık, tutum ve motivasyona etkisini incelemektir. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu deneme modelinde tasarlanmıştır. Uygulama 2018–2019 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında, Adana ili Seyhan İlçesinde bulunan bir Anadolu Lisesinde okuyan toplam 95 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, bir deney ve iki kontrol grubu kullanılmıştır. Uygulama, 9 hafta sürmüştür. Dersler, deney grubunda probleme dayalı öğrenme yöntemine, kontrol gruplarında ise 2018–2019 Matematik Dersi Öğretim Programına göre hazırlanan kılavuz kitap doğrultusunda işlenmiştir. Dersler, Deney ve Kontrol-1 grubunda araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Kontrol-2 grubunun ise dersleri başka bir matematik öğretmeni tarafından yürütülmüştür. Çalışmada, probleme dayalı öğrenme yaklaşımının öğretim sürecindeki etkisinin ortaya konulabilmesi için nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Çokgenler ve Dörtgenler Başarı Testi”deney ve kontrol gruplarında ön test, son test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Bunun yanı sıra Duatepe Paksu (2004) tarafından geliştirilen“Geometri Tutum Ölçeği”ve Aktan (2013) tarafından geliştirilen“Matematik Motivasyon Ölçeği”işlem öncesinde ve işlem sonrasında deney ve kontrol gruplarında uygulanmıştır. Uygulama bitiminden 4 hafta sonra Başarı Testi, Geometriye Yönelik Tutum Ölçeği ve Matematiğe Yönelik Motivasyon Ölçeği kalıcılığı ölçmek amacıyla üç gruba da uygulanmıştır. Nitel verilerin toplanmasında deney grubunda yer alan öğrencilerin sürece ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada başarı testi; tutum ölçeği ve motivasyon ölçeğinden elde edilen veriler üzerinde, istatistiksel teknik olarak kovaryans analizi(ANCOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of problem based learning approach on tenth grade students' academic achievements, attitudes, motivations and permanence on geometry subjects in mathematic course was investigated. The research was designed in a pre-test and post-test control group trial model. The study was carried out on a total of 95 students attending in an Anatolian High School the district of Seyhan-Adana in the spring semester of 2018-2019 academic year. One experimental and two control groups were used in the study. The application lasted nine weeks. Lessons were taught according to the problem-based learning approach in the experimental group, while in the control groups, the courses were conducted in accordance with the guide book prepared according to the 2018-2019 Mathematics Course Curriculum. The courses were conducted by the researcher in the Experimental and Control-1 groups. The Control-2 group was conducted by another mathematics teacher at the same school. In this study, qualitative and quantitative research methods were used together to reveal the effect of problem-based learning approach on the teaching process. As a data collection tool, the“Polygons and Quadrangles Achievement Test”developed by the researcher was applied to the experimental and two control groups at the beginning of the research with the pre-test, at the end with the post-test,“Geometry Attitude Scale”developed by Duatepe Paksu (2004) and“Mathematics Motivation Scale”developed by Aktan (2013) applied before and after the procedure. Four weeks after application achievement test, geometry attitude scale and mathematics motivation scale were applied to all three groups to measure permanence. The semi-structured interview form was used to collect the qualitative data to determine the views of the students in the experimental group. In this research, Analysis of Covariance(ANCOVA) was used as statistical technique on the data obtained from achievement test, attitude scale and motivation scale.