Türk basınında II. Dünya Savaşı sırasında yapılan konferanslar
- Tez No: 588436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
I. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra başlayan devletlerarası politik çekişmeler II. Dünya Savaşı'na giden yolu açmıştır. Bu doğrultuda savaşan devletler birbirlerine üstünlük kurma yolunda birçok taktik denemişlerdir. Bunlardan en önemlisi ise kendi aralarında yapmış oldukları konferanslardır. Direkt olarak birbirleri ile bağlantı kuran Müttefik devletler, Mihver devletlerini yenilgiye uğratmak için çeşitli yollar belirlemeye çalışmaktaydılar. Bu doğrultuda devam eden görüşmeler birçok devletin basını tarafından takip edilirken Türkiye gibi son derece önemli bir konuma sahip devletin basını tarafından da takip edilmiştir. Bu doğrultuda yapılan konferanslar çoğu zaman günü gününe Türkiye kamuoyuna aktarılırken kimi zaman da görüşmelerden sonra kamuoyu bilgilendirilirdi. Bu sayede ilan edilen görüşme tebliğleri ve beyanatları üzerinden Müttefik devletler politikaları hakkında çıkarımlarda bulunulmaktaydı. Bunun dışında bu çıkarımlar etrafında analizlerde bulunan çoğu başyazar, devletin dış politikasına aykırı bir çalışma yapmamaya dikkat etmekteydi. Ancak bunun dışında muhalif yazarlar ve gazeteler de mevcuttu. Savaş dönemi Türk basını incelendiğinde dikkati çeken en önemli hususlardan bir tanesi ise hükümetin otokontrol mekanizması oluşturmasıdır. Son derece nazik bir duruma sahip Türkiye Devleti yöneticileri, gerek dış politikada savaşan devletler ile ters düşmemek gerekse müdahalede bulunmamak adına kanunlar yoluyla basını zorunlu olarak kontrol etmekteydiler. Matbuat Kanunları ve yasaları bu doğrultuda çıkarılmış olması bu amaca hizmet etmektedir. Bu çalışmada II .Dünya Savaşı sürecinde gerçekleşen konferansların Türk basınına yansıması ve ülke yönetimine yansımaları izlediği dış politika irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has paved the way for inter-state political conflicts, which began inmediately after World War I, which went to World War II. In this direction the warring states have tried many tactics to stablish superiority to each other. The most important of this is the Conferences they have conducted among themselves. The allied states, who directly conected to each other. The most important of this, is the conferences they have conducted among themselves. The Allied states, who directly conected to each other to defeat the Axis states. In this regard the ongoing negotiations were following by the pres in many states. By the pres extremely important position as the state with Turkey were followed. The Conference made in this direction, most of the times Turkey while being transferred to the public rarely informed about the talks when they finished. In this way inferences were made on Allied Policies through declarations and declarations. Futher more , most of the editorials who analyzed the implications of these interferences wer careful not to carry out activities contrary to the Foreign Policy of the State. One of the most important issues that attract attention when the Turkish pres is examined in the war period is that the goverment creates an autocontrol mechanism. Extremely delicate situation with Turkey manages to conflict with the States or Warring States in Foreign Policy, by means of the Press Law and the laws to be removed in this direction is to served his purpose. In this study, the foreign policy reflecting the reflection of the conferences in the World War II on the Turkish press and the reflections on the country's management were examined.