İhracat çeşitlendirmesinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: BRICS-T örneği
The effect of export diversification on economic growth: The BRICS-T case
- Tez No: 588443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HİLMİ ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yükselen ekonomilerin dış ticaret önderliğinde büyümesiyle ilgili dünyada çok detaylı çalışmalar bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda ihracatın büyümeyi artırdığı birçok bilim uzmanı tarafından kanıtlanmıştır. İhracat artışının rakamlarla ifade edilmesinin yanında niteliğiyle de büyümeyi artıracağına yönelik çalışmalarda son zamanlarda ekonomi bilimcilerin ilgi alanı olmaktadır.Bu çerçevede BRICS ülkeleri ve Türkiye'nin ihracatta ürün çeşitlendirmesi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için 1990-2018 zaman dilimi kapsayan veriler baz alınarak,Dumitrus-Hurlinpanel nedensellik testi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu çalışmada ele alınan değişkenler; bağımlı değişken olarak kişi başı büyüme oranı(GDP per capita, growth), ihracat çeşitlendirme endeksi ( exportdiversifictionendexs ) ve ticari açıklık (tradeopenners ) 'dır.Elde edilen bulgularla, ihracatta ürün çeşitliliği BRICS ülke ekonomisini uzun dönemli ekonomik büyüme üzerine etkisi istatistiki açıdan önemli yere sahip olacak sonucuna ulaşılmıştır.Yapılan analiz sonucunda ticari açıklık değişkeninden Kişi başı büyüme oranına doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi, GDP değişkeninden ihracat çeşitlendirmesi değişkenine tek yönlü nedensellik ilişkisi ve ticari açıklık değişkeninden ihracat çeşitlendirmesi değişkenine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many detailed studies about the growth of emerging economies under the leadership of foreign trade.In the studies conducted, it has been proved by many scientists that export increases growth.In addition to the fact that the increase in exports is expressed in numbers, economic scientists have recently become interested in studies that will increase the growth.In this context, BRICS countries and for determining the relationship between Turkey's export product diversification and growth based on the data covering the 1990-2018 time period, were analyzed by Dumitrus-Hurlinpanel causality test method.The variables discussed in this study are; The dependent variable is GDP per capita, growth, export diversification indexes and trade openners.According to the findings, it is concluded that the effect of BRICS country economy on the long-term economic growth will be statistically significant. As a result of the analysis, it is concluded that there is one-way causality relationship from the trade openness variable to GDP, one-way causality relationship from the GDP variable to export diversification variable and one-way causality relationship from the commercial gap variable to the export diversification variable.