Identifying Turkey's potential of exporting to China under the belt and road initiative
Kuşak ve yol girişimi kapsamında Türkiye'nin Çin'e ihracat potansiyelinin belirlenmesi
  1. Tez No: 986756
  2. Yazar: EREN CAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHEN BİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, Ekonomi, International Trade, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Huazhong Unıversıty Of Scıence And Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
Özet
1980'lerin başından bu yana, Türkiye Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin açılım süreci ve diplomatik ilişkileri, bu iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmini artıran siyasi ve ekonomik ilişkiyi geliştirmiştir. Türkiye ve Çin arasındaki toplam ticaret hacminin genişlemesine ve Türkiye'nin Çin'e ihraç ettiği emtia sayısındaki çeşitlenmeye ve artışa rağmen, ekonomik kalkınma ve uluslararası ekonomi açısından hayati önem taşıyan Türkiye'nin Çin ile olan dış ticaret açığı önemli bir artış göstererek 2024 yılında yaklaşık 42 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'nin 2015'ten bu yana Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) üyeliği, Türkiye'nin Çin'e toplam ihracatını artırmak ve Türkiye ile Çin arasındaki tren ulaşım güzergahları da dahil olmak üzere fiziksel ve fiziksel olmayan altyapı yatırımları yoluyla Çin ve Türkiye arasında kazan-kazan uluslararası ticaret politikaları ve iş birliği kurmak için fırsatlar sunmaktadır. Bu nedenle, bu tez, BRI Çin-Orta Asya-Batı Asya Ekonomik (CWAS) koridoru ülkeleri kapsamında Türkiye'nin Çin'e ihracat potansiyeline sahip emtiaları belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bulguların sağlamlığını değerlendirmek için belirlenen emtiaları ve ticaretle ilgili göstergelerin Türkiye'nin Çin'e ihracatı üzerindeki etkisini ampirik olarak değerlendirmektedir. Türkiye'nin Çin'e ihracatını olumlu yönde etkileme potansiyeline sahip emtia ihracatının, Türkiye'nin Çin ile olan ticaret dengesini dengelemesi veya artırması beklenmektedir. Üç farklı niceliksel metodoloji, faktör donanım yapısını önceliklendiren büyüme tanımlama ve kolaylaştırma çerçevesi (GIFF); ithalat piyasası talebini ve piyasa yapısını dikkate alan karar destek modeli (DSM); ve ihracat karmaşıklığı ve üretim yeteneklerine odaklanan üretim alanı yaklaşımıdır (PS). Bu yaklaşım, Türkiye'nin Çin'e ihracat potansiyeline sahip emtiaları, bölgesel uygulamalara göre bazı önemli değişikliklerle belirlemek için kullanılır. İhracat potansiyeli fırsatlarına sahip emtiaların belirlenmesi, Yeni Yapısal Ekonomi tarafından önerilen gizli karşılaştırmalı avantajlar (LCA) terimine dayanmaktadır. Türkiye'nin Çin'e hangi tespit edilen emtiaları ihraç etmesi gerektiğini değerlendirmek amacıyla, her tespit metodolojisi tarafından tespit edilen emtia gruplarının, yani GIFF, DSM, PS ve bunların GIFF, DSM ve PS'den oluşan kombinasyonlarının açıklayıcı ve tahmin edici gücünü incelemek için sıradan en küçük kareler (OLS), Poisson sözde maksimum olabilirlik (PPML) ve iki aşamalı en küçük kareler (2SLS) yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca, tespit edilen emtialar, Türkiye'nin Çin'e ihracatı ve Türkiye'nin ortaya çıkarılmış karşılaştırmalı üstünlüğü (RCA), Türkiye'nin BRI-CWAS ülkeleri arasındaki bölgesel ortaya çıkarılmış karşılaştırmalı üstünlüğü (RRCA), ürün karmaşıklık endeksi (PCI), Çin'in Türkiye'nin komşularına uyguladığı ticaret engelleri (TB), Türkiye'nin Çin'deki ihracat pazarı yoğunlaşması (HHI) ve Çin'in Türkiye'ye uyguladığı tarifeler gibi ticaretle ilgili göstergeler arasındaki ilişki incelenmiştir. Tespit edilen emtiaların altında yatan mekanizmalar da analiz edilmiştir. Türkiye'den Çin'e ihracat potansiyeli olan belirlenen emtiaların ampirik doğrulama, değerlendirme ve sağlamlık kontrolleri için beş ekonometrik model tahmin edilmiştir. İlk model, GIFF ile belirlenen emtiaların Türkiye'nin Çin'e daha fazla ihracat yapmasına yol açıp açmadığını değerlendirmektedir. İkinci model, DSM ile belirlenen emtiaların Türkiye'nin Çin'e daha fazla ihracat yapmasına yol açıp açmadığını analiz etmektedir. Üçüncü model, PS ile belirlenen emtiaların Türkiye'nin Çin'e ihracatını artırıp artırmadığını tahmin etmektedir. Dördüncü modelde ise, emtiaların Türkiye'nin Çin'e ihracatı üzerindeki kümülatif etkisini değerlendirmek için GIFF, DSM ve PS metodolojilerini içeren birleşik bir metodoloji değerlendirilmektedir. Beşinci model ise, GIFF, DSM ve PS ile belirlenen grup emtiaların ve birleşik metodolojinin öngörücü ve açıklayıcı gücünü değerlendirerek, Çin'deki ihracat potansiyeli olan emtiaları belirlemede Türkiye'nin Çin'e ihracatını teşvik etmek için hangi metodoloji veya metodolojilerin en iyi seçenek olduğunu belirlemektedir. Bulgular, GIFF, DSM, PS ve ortak birleşik metodolojiden oluşan tanımlama metodolojileri arasında, ortak birleşik metodolojiyle belirlenen grup emtialarının, Türkiye'nin Çin'e ihracat değeri üzerinde sürekli olarak en önemli ve güçlü pozitif etkiyi gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, birleşik metodolojiyle belirlenen, Türkiye'nin Çin'e ihracat hacmi üzerinde pozitif etkileri olan belirlenen emtialar HS 94 ve 90 (çeşitli), HS 74 (metaller), HS 68 (taş/cam), HS 62 ve 59 (tekstil), HS 44 (ağaç ve ağaç ürünleri), HS 40 ve 39 (plastikler/kauçuklar) ve HS 33, 29 ve 28'e (kimyasallar ve ilgili endüstriler) aittir. Ayrıca, ampirik bulgular, RCA ve RRCA'nın Türkiye'nin Çin'e ihracatını olumlu etkilediğini açıklamaktadır. Bu sonuç, Türkiye'nin küresel ve BRI-CWAS bölgesindeki karşılaştırmalı üstünlükleri iyileştiğinde Türkiye'nin Çin'e ihracatının da arttığını göstermektedir. Ayrıca, Çin'in Türkiye'nin komşu ülkelere yönelik ticaret engeli, Türkiye'nin Çin'e ihracatını, TB'nin Türkiye'nin Çin'e ihracatı üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle artırmaktadır. Öte yandan, PCI, Türkiye'nin Çin'e ihracatını olumsuz etkilemektedir. Bu bulgu, Türkiye'nin daha sofistike emtia ihracatının, Türkiye'nin Çin'e ihracatını azaltma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Belirlenen emtia grubunun altında yatan mekanizmalara bakıldığında, Türkiye'nin Çin'e ihracatı, birleşik metodoloji ile belirlenen emtialar aracılığıyla Çin'in Türkiye'nin komşularına yönelik ticaret engellerinden yararlanmaktadır. Bu çalışmanın temel sınırlaması, her BRI-CWAS ülkesi için 2018 yılına ait güncel ihracat modeli verilerinin mevcut olması nedeniyle veri bulunabilirliğidir. Bir diğer sınırlama ise, Türkiye'nin Çin'e HS 6-haneli tanımlanmış emtia ihracat değeri verilerinin mevcut olmamasıdır. Çünkü HS 6-haneli tanımlanmış emtialar henüz ihracat değerlerini oluşturmamıştır. Bununla birlikte, mevcut veriler ana amaç için uygundur. Bu tezin uluslararası ekonomi ve ticaret, ihracat teşviki ve ihracat potansiyeli literatürüne temel katkısı, literatürde Türkiye'nin Çin'e ihracat potansiyelini GIFF, DSM ve PS metodolojileriyle belirlemektir. Çünkü Türkiye'nin Çin'e ihracatındaki potansiyeli belirlemeye yönelik daha önce yapılmış bir çalışma yoktur. Bu tezin GIFF, DSM ve PS kullanarak yaptığı nicel ampirik uygulamalar, aynı zamanda, hedef ülkenin (Türkiye) belirli bir ülkeye (Çin) yaptığı ihracatın, önemli bölgesel değişiklikler nedeniyle potansiyelini değerlendirmek için ihracat teşviki literatüründeki ilk çalışmalardır. Ayrıca, bu çalışma, her bir tanımlama metodolojisi (GIFF, DSM, PS ve bunların kombinasyonları) tarafından belirlenen emtia gruplarının sağlamlık kontrolünü, Türkiye'nin Çin'e ihracatını konu alan çok modelli bir analitik çerçeve aracılığıyla ampirik olarak doğrulayan İngilizce ve Türkçe literatürdeki ilk çalışmadır. Bu önemli sonuçlar doğrultusunda, Türkiye'nin Çin'e ihracat hacmini ve çeşitlendirmesini artırmak ve Türkiye'nin ekonomik kalkınma düzeyini desteklemek için önemli politika önerileri sunulmaktadır. Türk politika yapıcılarına, Türkiye'nin Çin'e ihracatını olumlu yönde etkileme potansiyeli olan ve birleşik metodoloji tarafından belirlenen emtiaları ihraç eden firmaları, uluslararası rekabet güçlerini artırmak için kısa, tanımlanmış ve belirli bir süre boyunca sübvanse etmeleri, desteklemeleri ve/veya korumaları önerilmektedir. PCI'nin Türkiye'nin Çin'e ihracatı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, Türkiye'nin ekonomik aktörleri, özellikle Çin'de ihracat rekabet gücünü artırmak için yüksek karmaşıklıkta emtia teknolojisi ve inovasyonuna yatırım yapmalıdır. Türk hükümeti ayrıca, ihracat engellerini azaltmak için Çin ile ikili ve çok taraflı ticaret anlaşmalarını iyileştirmelidir. Türkiye ve Çin arasında kazan-kazan politikaları oluşturmak için Türkiye, daha fazla Çin'den gelecek doğrudan yabancı yatırımları çekmelidir. Bu yaklaşım, Çin sermayesinin Türkiye'deki ölçek ekonomilerini ve endüstriyel kapasitelerini optimize etmesine, Türkiye'nin Çin'e ve dünyaya ihracat hacmini artırmasına ve istihdamı artırmasına olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the early 1980s, the opening process of the Republic of Turkey (Republic of Türkiye) and the People's Republic of China and their diplomatic relations have fostered the political and economic relationship that has augmented the total trade volume between these two nations. Despite the expanding total trade volume between Turkey and China and diversification and expansion in the number of commodities that Turkey exports to China, Turkey's foreign trade deficit with China, which is crucial regarding economic development and international economics, has experienced a significant rise, reaching about 42 billion USD in 2024. In this aspect, Turkey's Belt and Road Initiative (BRI) membership since 2015 provides opportunities to enhance Turkey's total exports to China and to establish win-win international trade policies and cooperation between China and Turkey through soft and hard infrastructure investment, including train transportation routes between Turkey and China. Hence, this dissertation aims to identify the commodities that have the export potential of Turkey to China under the BRI China-Central Asia-West Asia Economic (CWAS) corridor countries. It also empirically evaluates the identified commodities and the impact of trade-related indicators on Turkey's exports to China to assess the robustness of the findings. Exports of commodities that have the potential to affect Turkey's exports to China positively are expected to balance or increase Turkey's balance of trade with China. Three diverse quantitative methodologies are the growth identification and facilitation framework (GIFF), which prioritizes factor endowment structure; the decision support model (DSM), which considers import market demand and market structure; and the production space approach (PS), which concentrates on export sophistication and production abilities, employed to identify commodities with the export potential of Turkey to China with some crucial modifications in accordance with regional practices. The identification of the commodities with export potential opportunities is based on the term latent comparative advantages (LCA) proposed by New Structural Economics. In order to assess which identified commodities Turkey should export to China, ordinary least squares (OLS), Poisson pseudo-maximum likelihood (PPML), and two-stage least squares (2SLS) are employed to examine the explanatory and predictive power of commodity groups identified by each identification methodology, that is, GIFF, DSM, PS, and their combination which consists of GIFF, DSM, and PS together. Furthermore, the relationship between identified commodities, Turkey's export to China, and the trade-related indicators that are revealed comparative advantage of Turkey (RCA), regional revealed comparative advantage of Turkey among BRI-CWAS countries (RRCA), product complexity index (PCI), China's trade barriers to Turkey's neighbors (TB), Turkey's export market concentration in China (HHI), and China's applied tariffs to Turkey are examined. The underlying mechanisms of identified commodities are also analyzed. For the empirical validation, evaluation, and robustness checks of the identified commodities with export potential from Turkey to China, five econometric models are estimated. The first model assesses whether the identified commodities by GIFF lead to higher exports of Turkey to China. The second model analyzes whether the identified commodities by DSM lead to higher exports of Turkey to China. The third model estimates whether identified commodities by PS increase Turkey's exports to China. Regarding the fourth model, a combined methodology that includes GIFF, DSM, and PS methodologies is evaluated to assess the cumulative impact of commodities on Turkey's exports to China. The fifth model evaluates the predictive and explanatory power of the group commodities determined by GIFF, DSM, and PS, and the combined methodology to determine which methodology or methodologies are the best option to stimulate Turkey's exports to China in determining the commodities with export potential in China. The findings reveal that among identification methodologies, which are GIFF, DSM, PS, and jointly combined methodology, the identified group commodities by jointly combined methodology consistently exhibit the most significant and robust positive impact on Turkey's export value to China. In this respect, the identified commodities that have positive effects on Turkey's export volume to China, determined by the combined methodology, belong to HS 94 and 90 (miscellaneous), HS 74 (metals), HS 68 (stone/glass), HS 62 and 59 (textiles), HS 44 (wood and wood products), HS 40 and 39 (plastics/rubbers), and HS 33, 29 and 28 (chemicals and allied industries). Moreover, the empirical findings elucidate that RCA and RRCA positively affect Turkey's exports to China. This result shows that Turkey's exports to China are enhanced when Turkey's comparative advantages in the globe and BRI-CWAS region are improved. In addition, China's trade barrier to Turkey's neighboring countries augments Turkey's exports to China, owing to the positive impact of TB on Turkey's exports to China. On the other hand, PCI negatively affects Turkey's exports to China. This finding suggests that Turkey's more sophisticated commodities exports tend to diminish Turkey's exports to China. Regarding the underlying mechanisms of the identified commodities group, Turkey's exports to China gain from China's trade barriers to Turkey's neighbors through commodities identified by the combined methodology. The primary limitation of this study is data availability since the up-to-date export pattern data is available for 2018 for each BRI-CWAS country. Another limitation is the unavailability of HS 6-digit identified commodities export value data of Turkey to China since the HS 6-digit identified commodities have not yet generated their export value. Nevertheless, the available data is suitable for the main objective. The main contribution of this dissertation to the international economics and trade, export promotion, and export potential literature is to identify Turkey's export potential to China by GIFF, DSM, and PS methodologies, since there is no previous study in the literature on identifying the potential in Turkey's exports to China. This dissertation's quantitative empirical applications by employing GIFF, DSM, and PS are also the first studies in the export promotion literature to assess the potential of the targeted country's (Turkey) exports to a specific country (China) due to their crucial regional modifications. Furthermore, this is also the first study in English and Turkish language literature to empirically validate the robustness check of commodity groups identified by each identification methodology, that is, GIFF, DSM, PS, and their combination, through a multi-model analytical framework concerning Turkey's exports to China. In line with the crucial results, crucial policy recommendations are proposed to enhance Turkey's export volume and diversification to China and promote Turkey's economic development level. Turkish policymakers are recommended to subsidize, support and/or protect firms that export commodities that have the potential to affect Turkey's exports to China positively and that are determined by the combined methodology for a brief, defined, and specific period to improve their international competitiveness. Due to PCI's detrimental impacts on Turkey's exports to China, Turkey's economic agents should invest in high-complexity commodity technology and innovation to boost export competitiveness, especially in China. The Turkish government should also improve bilateral and multilateral trade agreements with China to lower export barriers. To establish win-win policies between Turkey and China, Turkey should attract more Chinese foreign direct investment. This approach would allow Chinese capital to optimize its economies of scale and industrial capacity in Turkey, boost Turkey's export volume to China and the world, and increase employment in Turkey.