Three essays on international trade and development
Uluslararası ticaret ve kalkınma üzerine üç makale
- Tez No: 1009077
- Danışmanlar: PROF. DR. O.H. SWANK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erasmus Unıversıteıt Rotterdam
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, uluslararası ticaret ve kalkınma üzerine üç makaleden oluşmaktadır. Uluslararası ticaretin gelişmekte olan ekonomiler üzerindeki önemi giderek artmaktadır. Küreselleşmenin son döneminde, birçok gelişmekte olan ülke ticaret engellerini azaltmış, dünya ticaret ağına katılmış ve ihracata dayalı büyüme politikalarına geçmiştir. Sonuç olarak, bugün uluslararası ticaret gelişmekte olan ülkeler için daha önemli hale gelmiştir ve kalkınma süreci üzerinde daha güçlü etkilere sahiptir. Aynı dünya ticaret sistemi içinde yer almalarına rağmen, gelişmekte olan ekonomiler gelişmiş olanlardan oldukça farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler, uluslararası ticaretin gelişmekte olan ülkeler için ekonomik etkisinde önemli değişikliklere ve gelişmekte olan dünyaya özgü politika önerilerine yol açabilir. Bu nedenle, bu ülkeler için daha iyi sonuçlara ve politika önerilerine ulaşmak amacıyla gelişmekte olan ülkelerin özelliklerini dikkate alan bir uluslararası ticaret araştırma hattı bulunmalıdır. Bu bağlamda, bu tez ticaret politikası ve ticaret serbestleşmesinin etkisi üzerine gelişmekte olan ülkelere özgü bir araştırma yapmayı amaçlamaktadır. Bölüm 2: Gelişmekte olan ülkeler nispeten az sayıda ürün ihraç ederken, gelişmiş ülkeler çok çeşitli ürünler ihraç etmektedir. İhracat çeşitlendirmesi, yani daha fazla sayıda ürün ihraç etmek, gelişmekte olan ülkelere yardımcı olabilir. Ağ teorisindeki heyecan verici yeni gelişmeleri takiben, ürünler bir ağ içinde birbirine bağlanabilir (ürün uzayı). Bazı ürünler birçok başka ürünle güçlü bir şekilde bağlantılıdır (merkezilik). Bu ürünleri ihraç eden ülkelerin başka bir ürün kümesini de ihraç etmesi muhtemeldir. Bazı ürünler, bir ülkenin ihracat sepetindeki ürünlerle güçlü bağlantılara sahiptir (yakınlık). Ülkelerin daha yüksek derecede yakınlığa sahip ürünleri ihraç etmeye başlama olasılığı daha yüksektir. Yakınlık ve merkeziliğin bir kombinasyonunun, potansiyel bir ürünün ihracat çeşitlendirmesine beklenen katkısını tahmin etmede daha iyi olduğunu analitik olarak göstermekteyim. Ülkeler, ihracat çeşitlendirmesini artırmak için bu yüksek katkı sağlayan ürünleri hedeflemeyi seçebilir. Bu bölümde, ekonomik kalkınma sürecinde kilit görünen bu ürünleri ampirik olarak belirlemekteyim. Bölüm 3: Gelişmekte olan ülkelerde ticaretten elde edilen kazançların değerlendirilmesi, verileri çoğunlukla mevcut olmayan büyük bir kayıt dışı sektörün varlığı nedeniyle zordur. Ticaretten elde edilen kazançların sağlam tahminlerine ulaşmak için, bu makale, formel sektördeki toplam verimlilik artışlarını genel verimlilik ve refah kazançlarına eşlemek amacıyla kayıt dışı sektörü olan heterojen bir firma modeli kullanmaktadır. Model, formel sektördeki ticaret kaynaklı verimlilik kazançlarının, büyük kayıt dışı sektörlere sahip ülkeler için daha düşük genel verimlilik ve refah kazançları anlamına geldiğini göstermektedir. Buradaki metodolojinin yardımıyla, gelişmekte olan ülkelerdeki ticaret kaynaklı verimlilik artışı tahminleri, büyük bir kayıt dışı sektörün varlığı için düzeltilebilir. Bölüm 4: Gelişmekte olan ülkelerde ticaret serbestleşmesi, hem toplam sınai verimlilikte bir artışa hem de daha büyük bir kayıt dışı sektöre yol açar. Daha yüksek bir toplam sınai verimlilik, kaynakların en verimli ihracatçılara doğru yeniden tahsisinin doğrudan bir sonucudur. Ancak, daha büyük bir kayıt dışı sektör, çok küçük ve verimsiz firmaların payında bir artış anlamına gelir. Firma heterojenliği içeren bir model önererek, bu makale ticaret serbestleşmesinin gelişmekte olan ülkelerdeki bu iki çelişkili sonucunu teorik olarak açıklamaktadır. Model, bir ülke ticaret engellerini tek taraflı olarak azaltırsa veya ikili bir ticaret serbestleşmesinde verimlilik dezavantajına sahipse, yabancı rekabet baskısındaki asimetrik artışı dengelemek için ücretlerin düştüğünü göstermektedir. Sanayideki düşük ücretler bireyleri kayıt dışı kendi hesabına çalışmaya iterken, artan rekabet baskısı kaynakların en verimli ihracatçılara doğru yeniden tahsisine yol açar. Sonuç olarak, ülke daha yüksek bir toplam sınai verimlilik ve daha büyük bir kayıt dışı sektörle sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is comprised of three essays on international trade and development. The significance of international trade on developing economies has been increasing. During the last era of globalization, many developing countries reduced their trade barriers, joined the world trade network and switched to export-oriented growth policies. As a result, today, international trade is more important for developing countries and it has stronger implications on the process of development. Despite taking place in the same system of world trade, developing economies have quite different characteristics than the developed ones. These characteristics may lead to significant changes in the economic impact of international trade for developing countries and policy prescriptions particular to the developing world. Therefore, there must be a line of research on international trade that takes particularities of developing countries into account to reach better results and policy prescriptions for these countries. In that regard, this dissertation attempts to do developing country-specific research on trade policy and the impact of trade liberalization. Chapter 2: Developing countries export a relatively small number of products, while developed countries export a large variety of products. Export diversification, exporting a greater number of products, may help developing countries. Following exciting new developments in network theory, products can be connected in a network (product space). Some products are strongly connected to many other products (centrality). Countries exporting those products are also likely to export a cluster of other products. Some products have strong connections with the products in a country's export basket (nearness). Countries are more likely to start exporting products with a higher degree of nearness. I analytically show that a combination of nearness and centrality is better to estimate the expected contribution of a potential product to export diversification. Countries may choose to target these high-contributing products to increase export diversification. In this chapter, I empirically identify these products that seem pivotal in the process of economic development. Chapter 3: Assessing the gains from trade in developing countries is difficult due to the existence of a large informal sector, data of which is mostly unavailable. To reach robust estimates of gains from trade, this paper uses a heterogeneous firm model with an informal sector to map aggregate productivity increases in the formal sector to overall productivity and welfare gains. The model shows that trade-driven productivity gains in the formal sector denote lower overall productivity and welfare gains for countries with large informal sectors. With the help of the methodology here, estimates of trade-driven productivity increases in developing countries can be corrected for the existence of a large informal sector. Chapter 4: In developing countries, trade liberalization leads to both a rise in aggregate industrial productivity and a larger informal sector. A higher aggregate industrial productivity is a direct result of the reallocation of resources towards the most productive exporters. However, a larger informal sector means an increase in the share of very small and unproductive firms. By proposing a model with firm heterogeneity, this paper theoretically explains these two contradictory results of trade liberalization in developing countries. The model shows that if a country unilaterally reduces trade barriers or has a productivity disadvantage in a bilateral trade liberalization, then wages fall to balance the asymmetric rise in foreign competitive pressure. Lower wages in the industry push the individuals towards informal self-employment, while the rising competitive pressure leads to a reallocation of resources towards the most productive exporters. As a result, the country ends up with a higher aggregate industrial productivity and a larger informal sector.