işletmelerde sosyal medya kullanımı üzerine bir uygulama
An app on the use of social media in businesses
- Tez No: 588442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde sosyal medya yoğun bir şekilde kullanılan, en etkili ve popüler iletişim yollardan biridir. Bu durumda geleneksel medya araçları dijital farklılaşmanın çeşitli alanlarda etkisini hissettirdiği şu anki devirde yeterli değildir. Buna bakıldığında çoğu işletme sosyal medya uygulamalarını kullanarak geniş tüketici kitlesine ulaşmakta, kendi işletmelerinin tanıtımını daha kolay bir şekilde yapabilmektedir. Sosyal medyanın araçları işletmelere insanların dikkatini çekebilme, farkındalık yaratabilme, yakınlık oluşturabilme, kolay ulaşılabilir olma, kısa zamanda kendini güncelleyebilme, firmaların az maliyetle etkili reklamlar ve tanıtıcı faaliyetler yapabilme olanağı tanımaktadır. Bu araştırma işletmeler deki sosyal medya kullanımın işletmeler üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. İnceleme sonunda, anket yöntemi uygulanmış , anket sonuçları SPSS programıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today social media is one of the most effective and popular communication ways that are used extensively. In this case, traditional media tools are not enough in the present era, when digital differentiation has an impact in various areas. In view of this, most businesses can reach a wide consumer audience using social media applications and can promote their own businesses more easily. Tools of social media to attract people's attention to businesses, to create awareness, to create intimacy, to be easily accessible, to update themselves in a short time, to be effective advertisements and promotional activities of companies at low cost the ability to do so. This research was done to measure the impact of social media use in enterprises on businesses. At the end of the study, the survey method was applied and the survey results were evaluated with the SPSS program.