Online haber sitelerinde ve sosyal ağlarda haberin yansıması üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative study on the reflection of news in online news sites and social networks
- Tez No: 588445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kullanımlar ve Doyumlar Yaklaşımı doğrultusunda, geleneksel medyanın dijital uzantısı olan online haber sitelerindeki haberler ve kamuoyu huzuruna sunulan konular, aktif izler kitlenin değerlendirilmesiyle sosyal ağlara benzer bir şekilde yansımamaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte kullanıcı tutumlarının ve iletişim kanallarının değiştiği gözlemlenmiştir. Bu araştırmada, kitle iletişim araçlarının devam eden etkilerinden biri olan kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı doğrultusunda; online haber sitelerinde ve sosyal ağlarda haberin yansımasının karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda kitle iletişim araçlarının tarihsel gelişimi, izleyici kitle merkezli kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı, sosyal medya ve sosyal medya ölçümleme konuları alt başlıklar halinde ele alınmıştır. Araştırma, Socialth Sense sosyal medya ölçümleme aracıyla sosyal medya dinlemesi yapılarak, içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilen nitel bir örnek olay çalışmasıdır. Araştırmada, online haber sitelerindeki haberlerin sosyal ağlardaki yansımasının farklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In line with the Uses and Gratifications Approach, the issues presented to the public and the public on the online news sites, which are the digital extension of the traditional media, are not reflected in social networks in a similar way through the evaluation of active traces of the audience. With the developing technology, it has been observed that user attitudes and communication channels have changed. In this study, in accordance with the uses and gratifications approach which is one of the ongoing effects of mass media; the aim of this research is to investigate the reflection of news on online news sites and social networks. In this context, the historical development of mass media, audience-centered uses and gratifications approach, social media and social media measurement issues are discussed in sub-headings. The research is a qualitative case study carried out by content analysis method by listening to social media with Socialth Sense social media measurement tool. In the research, it is concluded that the reflection of the news on online news sites on social networks is different.