Pontuslu Evagrius ve asketizm anlayışı
Evagrius of Pontus and his view of ascetism
  1. Tez No: 588446
  2. Yazar: MERVE EKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Pontuslu Evagrius dördüncü yüzyılda yaşamış olan bir asketiktir. Bir asketik olmasının yanı sıra teorisyen ve üretken bir yazardır. Platonculuk ile Origen'in öğretilerini mecz etmesiyle Hıristiyan asketizminin zemini hazırlamıştır. Evagrius Kudüs'te tanıştığı Melania'nın teşvikiyle asketik hayata adım atmıştır. Mısır çölüne giderek burada acemi münzevilere rehberlik edip asketizmin önde gelen isimlerinden olmuştur. Her ne kadar Origen'i göremese de öğretilerini en iyi anlayan ve öğretilerine işleyen kişi Evagrius olmuştur. Evagrius Origen öğretileri doğrultusunda doktrinlerini geliştirmiş. Bundan dolayı da kınanmış ve eserleri yok edilmiş ya da başka isimler altında tanınmıştır. Eserlerinde logismoi'ye (düşünceler) karşı verilmesi gereken mücadele ön plandadır. Evagrius ilerleyen zamanlarda yedi büyük günah olarak tanınacak olan bu düşüncelerin teorisyenidir. Bunun yanında Evagrius münzevi psikolojisi, kozmoloji ve eskatolojiye dair eserleri olan çok yönlü bir yazardır. Çalışmamızın amacı Pontuslu Evagrius'un asketizm anlayışını ortaya koymaktır. Evagrius'un asketizm anlayışı praktike ve gnostike olarak iki yönlüdür ve konu oldukça geniştir. Bu yüzden tezde praktike kısmı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Evagrius of Pontus is an ascetic who has lived in the fourth century. Besides being an ascetic, he is a theoretician and a prolific writer. By integration of the teachings of Origen with Platonism, he laid the groundwork for Christian asceticism. Evagrius stepped into the ascetic life with the encouragement of Melania whom he met in Jerusalem. He went to the Egyptian desert to guide the novice hermit and became one of the leading names of asceticism. Although he did not meet Origen in person, Evagrius is the person who understood and taught his teachings the best. Evagrius developed his doctrines in accordance with the teachings of Origen. Therefore he was condemned and his work destroyed or recognized under other names. In his works, the struggle against logismoi (thought) is at the central. Evagrius is the theoretician of these thoughts, which will be later known as the“Seven Great Sins”. In addition, Evagrius is a versatile writer with works on hermit psychology, cosmology and eschatology. The purpose of this study is to revealdoctrine of asceticism of Evagrius of Ponticus. Evagrius's doctirne of asceticism is divided into two parts as practike an gnostike and the subject is quite extensive. There fore in the thesis the practical part is discussed.