Okul öncesi dönemde çocukların akran ilişkileri, duygusal ve davranışsal problemleri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examine the relationship between peer relationships, emotional and behavioral problems and problem solving skills of preschoolers
- Tez No: 588469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi dönemde çocukların akran ilişkileri, duygusal ve davranışsal problemleri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini, okul öncesi eğitimine devam eden 5 yaşındaki 85 kız ve 65 erkek olmak üzere toplamda 153 çocuk oluşturmaktadır. Araştırma verileri; demografik bilgi formu, okul öncesi davranış ölçeği, problem çözme becerisi ölçeği ve Ladd ve Profilet çocuk davranış ölçeği ile toplanmıştır. Veri analizinde; Okul öncesi davranış, problem çözme becerisi ve Ladd ve Profilet çocuk davranış ölçeği alt boyut puanları arasındaki ilişkiyi ve Ladd ve Profilet çocuk davranış ölçeği alt boyutları puanlarının birbirleriyle arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Sperman sıra farkları korelasyon analizi, çocuğun cinsiyeti, annebabanın öğrenim durumu ve ailenin gelir düzeyi ile Ladd ve Profilet çocuk davranış ölçeği alt boyutları, okul öncesi davranış ve problem çözme becerisi puanları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tek fakötürlü Anova, T-testi, Mann-Withney U Kruskal Wallis- H testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda Ladd ve Profilet çocuk davranış ölçeği alt boyutları, okul öncesi davranış ve problem çözme becerisi puanları arasında ve Ladd ve Profilet çocuk davranış ölçeği alt boyutlarının birbirleriyle arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Çocuğun cinsiyetine göre; Ladd ve Profilet çocuk davranış ölçeği alt boyutları, okul öncesi davranış ve problem çözme becerisi puanlarının anlamlı farklılık oluşturduğu görülmüştür. Anne ve baba öğrenim durumuna ve aile gelir düzeyine göre problem çözme becerisi puanlarInın anlamlı farklılık oluşturduğu Ladd ve Profilet çocuk davranış ölçeği alt boyutları ve okul öncesi davranış puanlarının farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Duygusal ve davranışsal problemlerin, problem çözme becerilerin ve akran ilişkilerin birbirleriyle sürekli etkileşim içinde olduğu birinde oluşan olumlu ya da olumsuz durumun diğerlerini etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between emotional and behavioral problems, peer relationships and problem-solving skills of preschoolers. 153 childrens (85 girls and 65 boys) were assessed for this study who were 5 year-old in preschool continuing education. The research tools used for this study to collect data were a demographical information form, the preschool behavior scale, the problem-solving skills scale and Ladd and Profilet the child behavior scale. In the process of analysis of the data; The Spearman's Rank-Order Correlation test was done to preschool behavior scale , problem-solving skills scale, and the sub-dimensions of Ladd and Profilet the child behavior scale and the relationship between the sub-dimensions of Ladd and Profilet the child behavior scale scores; One-way Anova, T-test, Mann-Withney U and Kruskal Wallis-H tests were used to determine the relation between the gender of the child, education level of parents, family annual income and the sub-dimensions of Ladd and Profilet the child behavior scale, the preschool behavior, and problem-solving skills scores. At the end of the research, a meaningful connection was found between the preschool behavior, problem-solving skills, the sub-dimensions scores of Ladd and Profilet the child behavior scale, and the relationship between different sub-dimensions scores of Ladd and Profilet the child behavior scale. It was observed that there are clear differences between the preschool behavior, problem-solving skills, and the sub-dimensions scores of Ladd and Profilet the child behavior scale solely due to gender. While problem-solving skills reflected differences among children based on parent's education level and family annual income, the preschool behavior and the sub-dimensions scores of Ladd and Profilet the child behavior scale did not differ among children based on these criteria (parent's education level and family annual income). It can be told that emotional and behavioral problems, problem-solving skills, and peer relationships are in constant interaction, and any change in one of these areas will affect the other(s) negatively or positively.