Türk İş Hukukunda destekten yoksun kalma tazminatı
The compensation for loss of support in Turkish Labour
- Tez No: 588491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışma hayatı, işveren ve çalışan gibi birçok unsurun mal veya hizmet üretimi gerçekleştirmek üzere faaliyette bulunduğu bir alandır. Çalışma hayatının sağlıklı bir şekilde işlevini devam ettirebilmesi öncelikle iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasına bağlıdır. İş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde alınan tedbirler sayesinde, işçilerin sağlık ve güvenlikleri koruma altına alınmaktadır. Söz konusu tedbirlerin alınmaması işçilerin iş kazalarına veya meslek hastalıklarına maruz kalmasına neden olmaktadır. İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölüm halinde, ilgili mevzuat uyarınca hak sahiplerine iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından gelir bağlanmaktadır. Meydana gelen iş kazaları neticesinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yaptığı yardımların yanında hak sahiplerinin yararlanabildiği başka bir imkân“destekten yoksun kalma tazminatı”dır. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 53. maddesi kapsamında belirtilen bu tazminatı isteyebilmek için ölen işçi ile davacı arasında herhangi bir sözleşmesel veya yasal bakım yükümlülüğünün bulunması gerekmemektedir. İş kazası neticesinde hayatını kaybeden işçinin desteğinden mahrum kalan kişiler, ölüm nedeniyle meydana gelen zararlarını iş kazasından sorumlu olan işverenden talep edebilmektedir. Bununla birlikte; iş kazası neticesinde ölen işçinin desteğinden mahrum kalan kişilerin, işverenden destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmeleri belli şartların bir araya gelmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Business life is an area that various components such as employer and employee are engaged in order to make production of goods or services. To resume the function of the business life in a healthy way depends primarily on the provision of occupational health and safety. Health and safety of the workers are protected by measures taken within the framework of occupational health and safety. Failure to take these measures causes workers to be exposed to work accidents or occupational diseases. In case of death as a result of work accident or occupational disease, income is paid to the right holders by the work accident and occupational disease insurance in accordance with the relevant legislation. As a result of occupational accidents, besides the aids done by Social Security Institution, right holders may also benefit from“the compensation for loss of support”. In order to request the compensation that is regulated within the scope of Article 53 of No. 6098 Turkish Code of Obligations, it is not required to have any legal or contractual duty of care between died employee and complainant. In case of an employee loses his or her life as a result of an occupational accident, some persons have been in lack of the support of that employee. These persons can request their damages from the employer who is responsible from the relevant occupational accident. However, persons in lack of the support of the employee can request compensation under some conditions. The compensation for loss of support is calculated due to some rules based on court practices.