Kur'an'da millet kavramının semantik analizi
The semantical analysis of the concept of nation in holy Qur'an
  1. Tez No: 588524
  2. Yazar: HATİCE ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bir dine, millete uyarak bir araya gelen, toplanan insanlara topluluk anlamında kavim, cemaat, ümmet, ehl-i millet, sahib-i millet denilir. İslam literatüründe ise din ve şeriat anlamlarını dile getirmek için millet kavramı kullanılmaktadır. İslam literatüründeki anlam sahasını Kur'an belirlemiş ve din kelimesinin yerine bu kavramı yer yer kullanmıştır. Kur'an'da on beş yerde geçen bu kavramın din, inanç sistemi ve şeriat anlamında kullanıldığı tespit edilmiştir. Biz de bu çalışmamızda“Millet”kavramının semantik analizini yaparak, diyakronik yöntemle kavramı ele alacağız. Bu sayede kavramın ilk kullanıldığı cahiliye zamanındaki şiirlerdeki anlamından başlayıp günümüze kadar geçirdiği anlam değişmelerini inceleyeceğiz. Günümüzde millet kavramının anlam sahasının bağlamından tamamen uzaklaştırıldığı ve aynı kökenden gelen insan topluluğu, ırk, din, dil, kültür, coğrafya vb. ortak paydada buluşan insantoplulukları anlamında kullanıldığı müşahede edilmiştir. Kur'an da ise; millet bir topluluğun etrafında toplandığı ilkeler bütününü ifade ederken, bugün o topluluğun kendisini ifade etmesi için kullanılır hale gelmiştir. Bu çalışma ile“millet”kavramının geçtiği bütün yerlerde kanaatimizce ırk, ulus veya kültür birlikteliği olan insan topluluğu ile bir bağlantısının bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The people gathering or coming together in accordance with a nation are called a/an eponym, communion, ummah, people of a nation, or residents of a nation in respect to a society. In Islamic literature, the concept of nation is used to express the meanings of religion and sharia. The Qur'an determined the meaning scope of nation in Islamic literature and used this concept in place of the word 'religion'. It is found out that this concept, which is mentioned in fifteen places in the Qur'an, is used in the sense of religion, belief system, and shariah. In this study, we will deal with the concept of“nation”by using semantic analysis and diacronic methods. In this way, we will examine the changes in its meaning from the beginning until today by investigating the first use of this concept in the poems from the period of jahiliyyah. Today, it has been seen that the concept of nation is completely detracted from its context in its meaning scope and that the concept of nation is used in the sense of a human community coming from the same background, or human communities that meet in common ground such as race, religion, language, culture, and geography. In the Qur'an, while the nation expresses the whole of the principles around which a community is gathered, today it is used to express the community itself. In this study, considering all the places where the concept of“nation”is mentioned, the researcher makes a conclusion by arguing that there is no connection between the concept of nation stated in this study and a human community with a racial, national, or cultural unity.