Batı Anadolu erken Tunç Çağı seramiğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of early bronze age pottery in Western Anatolia
- Tez No: 588523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YALÇIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Batı Anadolu Erken Tunç Çağı Seramiğinin Karşılaştırmalı Olarak Değerlendirilmesi" başlıklı tez çalışmasının konusunu oluşturan Troia, Limantepe, Karataş-Semayük, Demircihüyük, Küllüoba, Yortan ve Beycesultan yerleşimlerinin yayınlanmış tüm ve tüme yakın 1210 seramiği biçimsel özellikleri ve tipolojik farklılıklar ile benzerlikleri bakımından incelenmiştir. Çalışmanın amacı, söz konusu seramiklerin özelliklerinin ve gelişiminin ayrıntılı olarak incelenmesi ve yerleşimler arası benzerlik ve farklılıklarının olup olmadığını saptamaktır. Bu çalışma kapsamında Batı Anadolu Erken Tunç Çağı tüm ve tüme yakın seramiklerinin genel tipoloji kataloğu oluşturulmuştur. Yayınlar doğrultusunda yapılan tipoloji kataloğu ile yerleşimlerin dönemsel olarak Erken Tunç Çağı I, Erken Tunç Çağı II ve Erken Tunç Çağı III olmak üzere seramiklerdeki yenilikler ve gelişen kap formları ortaya konulmuştur. Söz konusu seramiklerin stratigrafik olarak yerleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis prepared by Comparative Evaluation of Early Bronze Age Pottery in Western Anatolia Early Bronze Age pottery of Troia, Limantepe, Karataş-Semayük, Demircihüyük, Küllüoba, Yortan and Beycesultan settlements were evaluated. This thesis discusses 1210 full/whole and close to whole vessels of the 7 settlements. The formal and typological properties of pottery were examined, their general typology catalog of these settlements has been created. Then, the pottery were divided into periods as Early Bronze Age I, Early Bronze Age II and Early Bronze Age III and the innovations and developing vessel forms were revealed. This study is a broad evaluation of Early Bronze Age pottery in the Western Anatolia Region. The similarities and differences of the pottery of the aforementioned 7 settlements have been revealed and stratigraphically their locations were comparatively evaluated.