Çağdaş egemenlik teorisi ile Kur'an'ın hakimiyet kavramının karşılaştırılması
The Comparison between sovereignty as a modern theory and the concept of hakimiyet in the Koran
  1. Tez No: 81706
  2. Yazar: AHMET İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
İnan Ahmet, Çağdaş Egemenlik Teorisi İle Kur'an'm Hakimiyet Kavramının Karşılaştırılması, Doktora Tezi, Danışman: Doç Dr. Mehmet Paçacı, III, 246 s. ÖZET Araştırmamızın sonucunda çağdaş egemenlik teorisi ile Kur'an'ın hakimiyet kavramının farklı düzlemlere ait olduğunu tesbit ettik; Birincisi Hıristiyan Batı Ortaçağının iç çatışmalarından doğmuş olmasına karşın ikincisi, Kur'an'm kendi nev'i şahsına münhasır bir kavramdır. Bu iki kavram arasındaki farklılığın ana sebebi, Kur'an'ın nüzul ortamının sosyal problemleri ile egemenliğin ana rahmi olan Hıristiyan Batı Ortaçağının sosyal problemleri arasındaki farklılıktır. Kur' an muhtevasını siyasa'ya adamamış olmasına rağmen, Müslüman zihin bir çok alanda olduğu gibi siyasa alanında da Kur' an' dan çıkarsamalar yapmış ve elde ettiği verileri kendi toplumsal koşullarına uyarlamaya çalışmıştır. Ne var ki XIX. yüzyılr. gelinceye kadar Batı ve Doğu siyasa'sına“Krallar'ın İlahi Hakkı Teorisi”ekseninde bir anlayışın hakim olmasından ötürü, Müslüman zihin Kur1 an 'dan yaptığı çıkarsama ameliyesinde bu teorinin etki alanından kendini kurtaramamıştır. Buna bağlı olarak İslam'ın ilk dönemlerinden bu yana Kur'an'ın siyasa'ya ilişkin verileri monarşik yönetimlere meşruiyyet sağlayacak bir biçimde okunmuştur. Rönesans, bir çok değerlerin evrilmesine sebep olduğı gibi, siyasa 'n in da evrilmesine sebep olmuş ve nihayetinde monarşi ve teokrasiye karşı halk egemenliğini ön plana çıkarmıştır. Bu süreç İslam dünyasını da etkileyerek Osmanlı monarşisinin Cumhuriyet'e dönüşümünü sağlamıştır. Bu dönüşümde İslamcılar'ın önemli bir payı vardır. Geçmişte Müslümanlar“Kralların İlahi Hakk'ı”teorisinin hakim olduğu monarşik vasatlarda yaşadıkları için tabiatıyla Kur'an'ın siyasa'ya ilişkin verilerini bu çerçevede okumuşlardır. Bu geleneksel okuma tarzı, etkisini günümüzde de halen sürdürmektedir. İşte bizce“Hakimiyet Allah'ındır”doğru sözünü, yanlış bir biçimde kullanarak, onu halk egemenliğinin önünde bir engel olarak telakki eden mentalite bu geleneksel okuma biçiminin ürünüdür. Oysa ki Kur'an'ın hakimiyet'! ile egemenlik, her biri yerli yerine oturtulduğunda ikisi birbirini nakzetmez Ne Allah'ın hükümranlığı egemenliği zedeler, ne de egemenlik Allah'ın hükümranlığına halel getirmiş olur. Binaenaleyh egemenliğin millet'e aidiyyeti Kur'an 'a münafı değildir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the end of our research we have established that the theory of sovereignty and the“hakimiyet”as a notion of the Koran belong to different plane. Former the comes from the crisis of Western Middle Ages whereas the letter an original notion of the Koran. The main reason of diversity between these two notions is based on the difference between the environment in which the Koran came aut and the social problems in the West Middle Ages that has been the womb of sovereignty. Despite the Koran doesn't dedicate it's content to politics, the Muslim scholarship deduced from the Koran political theories like many auther subjects and then try to adapt the data that obtained to its sociale conditions. Until XIX. century in the Europe and East, it was dominated the theori of“Divine Rights of Kings. ”The Muslim intelligence therefore could not escape from it's effects as it studied Koran as regaeds politics. Hence since the early period of Islamic history the data of Koran regarding politics has been used as the legitimacy of monarchism. When the Renaissance caused to evolution many values and than effected the politics, the sovereignty of people became dominant, contrary the monarchy and theocracy. This process also effected the Islamic World and caused to evolve the Ottoman monarchy into a republic İn the process this evolution there is an importent contribution of Islamists. In the past the Muslims lived in monarchical atmosphere in wich the theory of Divine Rights of Kings was dominant. So they understood the Koranic references to politics in this frame. This traditional understanding has effected the present Today there is a mentality says that:“The hakimiyet for God”. It chains its being correct form. But somebody has been used that slogan out of its content and they lavd it as an impediment in front of sovereignty of people. To us this is a product for the traditional understanding. However these two concepts doesn 't harm each other in their own content Neither the“hakimiyet”of God damages the sovereignty nor the sovereignty bruises it To conclude the state of belonging the sovereignty to the people is not against the Koran.