Sûfilerin 'Özel mülkiyet'anlayışı (Tarîkatlar dönemine kadarki evre [H. I-VI Y.y.])
Sufis' understanding of private property (Until the era of sufi orders period [H. I.-VI. Century])
  1. Tez No: 588528
  2. Yazar: EKREM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hazırlamış olduğum bu tez çalışması, Hicri I.-VI. yüzyıllarda yaşamış olan sûfîlerin, özel mülkiyete ve dünya malına bakışını ortaya koyabilme amacıyla yapılmıştır. İlk önce özel mülkiyetin tarihi gelişim sürecindeki yansımaları, ortaya çıkışı araştırılmış ve ortaya konulmuştur. Daha sonra Kur'an-ı Kerim, Hadisler, İslâm hukuku, kelâm ilmî ve beşeri hukukta özel mülkiyetin yeri ile ilk dönem sûfîlerinin dünyaya bakışı, çalışıp kazanma ve mülk edinme hakkındaki görüşleri kaynak kitaplardan taranmıştır. Sonuç olarak, ilk dönem sûfîlerinin mutlak manada özel mülkiyete karşı olmadıkları ancak dünya malına önem vermeyip, mal mülk için çalışmayı, kendilerini Allah'tan uzaklaştıracak şeylerle uğraşmayı doğru bulmadıkları görülmüştür. Allah'ın rızık olarak verdiği mallardan paylaşıp yardımlaşmayı önemsemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the views of Sufis who lived between the first and sixth centuries of Hegira about private property and world wealth. First, the reflections of private property in the historical development process has been researched and revealed. Then, the place of private property in the Qur'an, Hadiths, Islamic law and modern law was searched through the source books with the views of the first period Sufis about the world, working and acquiring property. As a result, it has been concluded that the first period Sufis were definitely not against private property but they did not give value to the world fortune. Besides they find inappropriate to work for the property and deal with things that would take them away from God. On the contrary, they care about sharing the blessings of Allah and want to help people in need.