Giysi tasarımı ve üniseks kavramı
Clothing design unisex consept
- Tez No: 588529
- Danışmanlar: PROF. DR. GAYE KIRLIDÖKME BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsan anatomisi ve giysi tasarımı anlayışı, geçmişten günümüze kadın ve erkek vücut özelliklerinin sınırlarına bağlı olarak estetik açıdan çeşitli değişim ve gelişimler göstermiştir. Bunun sonucunda yaşam tarzlarındaki yenilik arayışı, kadın-erkek bedenindeki üniseks ortak uyumu düşündüğümüzde, kadın ve erkek bedenine uygun tasarımların kalıp arayışı için yapılmalıdır. Moda, büyük halk kitleleri için cinsiyet rollerine göre farklı tarzlarda giyim anlayışı belirleyerek, yaşam tarzlarımızı etkilemektedir. Günümüzde global ölçekte pazar payı büyük olan hazır giyim markaları tarafından yapılan araştırmalar incelendiğinde, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına dönük beklentilerin üniseks giyim tasarımlarına ihtiyaç doğurduğu görülmektedir.“Giysi Tasarımı ve Üniseks Kavramı”başlıklı çalışma, üniseks kavramının üniseks pantolon tasarımı kadın ve erkek anatomik yapısında incelendiği, kadın ve erkek bedenindeki uyumu açısından işlevsel hale dönüştürülerek uygulamasının yapıldığı, üniseks kavramı ve ortaya çıkışı, kadın erkek beden ölçüleri ile üniseks beden tablosu, üniseks pantolon kalıbı ve uygulaması araştırması başlıklı bölümlerden oluşmaktadır. Bu çalışmada uygulaması yapılmış üniseks pantolon tasarımının moda endüstrisi açısından yerini ve önemini üniseks giyim açısından görmekteyiz. Eser metni çalışmasında ortaya konan sonuçlar, tasarım eğitimi için üniseks giyim alanındaki bilgilere katkıda bulunarak, cinsiyetsiz moda yönelimlerine ilişkin çok yönlü bakış açısına sahip olmayı ve öngörü yeteneğinin geliştirilebilmesine yardımcı olacak anahtar kavramlar hakkında bilgilendirmeyi sağlamaya çalışmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Üniseks, Üniseks Giyim, İşlevsellik, Üniseks Pantolon Tasarımı
Özet (Çeviri)
The understanding of human anatomy and clothing design has shown various changes and developments in terms of aesthetics depending on the limits of male and female body characteristics from past to present. As a result of this, the search for innovation in lifestyles should be done for the search for molds suitable for the female and male body when we consider the unisex common harmony in the female-male body. Fashion influences our lifestyles by identifying different styles of clothing according to gender roles for large masses of people. When the researches made by ready-made clothing brands that have a large market share in the global scale are examined, it is seen that expectations for achieving gender equality necessitate unisex clothing designs. The study titled "Garment Design and Unisex Concept'' where the concept of unisex trousers was examined in the anatomical structure of the male and female, was transformed into functional form in terms of harmony in female and male body, the concept of unisex and its emergence, unisex body table with unisex body measurements pants pattern and application research. In this study, we see the place and importance of unisex trousers design in terms of unisex clothing. The results presented in the work of the text work contribute to the knowledge in the field of unisex clothing for design education and try to provide a multi-faceted perspective on gender-based fashion orientations and provide information about key concepts that will help to develop foresight ability. KEY WORDS: Unisex, Unisex Clothing, Functionality, Unisex Pants Design