Klasik Türk şiirinde İslamiyet dışındaki dinlere ait unsurlar
Element of non-İslam religions in classical Turkish poetry
- Tez No: 588536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUVAFFAK EFLATUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Klâsik Türk edebiyatı beslendiği kaynaklar bakımından incelendiğinde çok zengin bir edebiyat olduğu görülmektedir. Bu kaynaklar arasında şüphesiz ki dini kaynakların yeri oldukça fazladır. Özellikle edebiyatımızın oluştuğu dönem ve şartlar göz önüne alındığında edebiyatta farklı dinlerin unsurlarına yer verilmesi yadsınamaz bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada gerek dinsel gerekse kültürel etkilenmelerle birlikte başka dinlere ait unsurların Klâsik edebiyatımızda kendine ne denli yer bulduğuna değinilmiştir. Çalışma belirlenen dinler ekseninde bölümlere ayrılarak oluşturulmuştur. Her bölüm kendi içerisinde alt başlıklara ayrılmış, tespit edilen unsurlar örnekleriyle beraber ortaya konulmuştur. Ayrıca oluşturulan çerçeve dâhilinde çalışmaya alınan dinlerin; tarihi, inanç esasları, dini önderleri ve kutsal kitapları gibi bilgilere yer verilmiştir. Ortaya konulan bilgilerde asıl çıkış noktası ele alınan dinlerin kutsal kitapları olmuştur. Çalışmanın odak noktası daha önce böyle bir konu ekseninde çalışmaların bulunmaması sebebiyle kaynak eksikliğinin yarattığı sorundur.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish literature is a very rich literature. Of course, there is a lot of religious resources among these resources. Especially considering the period and the conditions in which our literature was formed, it is an undeniable situation to include elements of different religions in literature. In this study, the religious and cultural influences as well as the elements of other religions in our classical literature has been mentioned how much space. The study is divided into sections on the axis of determined religions. Each section is divided into sub-headings and the identified elements are presented with examples. In addition, within the framework of the religions included in the study; history, belief principles, religious leaders and sacred books. The main point of the information was the sacred books of the religions. The focus of the study is the lack of resources due to lack of studies on such a subject.