Bireylerin kariyer seçimlerini belirlemede etki eden faktörlerin cinsiyet faktörü ile ilişkisinin araştırılması
Research of relationship of the factors that determining on individuals career choice and genger factor
  1. Tez No: 588540
  2. Yazar: FULYA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAĞRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada bireylerin kariyer seçiminde etkilendikleri faktörler tespit edilerek beraberinde bireylerin idari yönetimde görev alıp yükselmelerinde cinsiyet faktörüne göre gösterdikleri farklılıklar, öğretmenlik mesleği üzerinden araştırılmıştır. Araştırmanın evreni Sivas ili Okullar Bölgesindeki lise ve dengi 8 okulda görevli 376 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada Cronbach's Alfa Katsayısı, frekans ve yüzde dağılımı, Kolmogorov-Simirnov Z Testi, Ki-Kare Testi, Mann-Whitney U Testi, Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma, çalışmaya konu olan iki ana kütleden alınacak örneklemlerin birbirinden bağımsız gözlenen değişkenler açısından incelendiğinde nonparametrik ölçek dağılımı elde edildiğinden Kolmogorov-Simirnov Z Testi uygulanmıştır. Araştırmadaki ölçekler arasında cinsiyet faktörüne göre anlamlı farklılıklar olup olmadığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda demografik özellikler, kişisel bilgiler, aile fertleri ve sosyal çevre aktörleri vd. ile cinsiyet faktörü arasındaki farklılığa ilişkin Ki- Kare Testi uygulanmıştır. Araştırmaya konu olan ölçeklerin aralarında anlamlı farklar olduğu tespit edilmiştir. Eğitim durumunun ve idari görevde yükselme etkisinin cinsiyet faktörü ile aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kariyer seçimini belirleyen faktör ölçekleri ortalamalarının cinsiyet faktörüne göre aralarındaki farkı belirlemek için Mann-Whitney U Testi uygulanmıştır. Bu doğrultuda eğitim kurumları faktör ölçeği ile cinsiyet faktörü arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bunun dışındaki diğer faktörlerde anlamlı bir farka rastlanılmamıştır. Bireylerin kariyer seçimini belirleyen faktörlerin ölçekleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Faktörler arasında pozitif yönde ve zayıf bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the factors the individuals affected are in career choice identified and also the differences they show according to gender factor in participating and promoting at administrative management were researched through teaching profession. The research universe consists of 376 people from 8 high school and equivalent in Schools District in Sivas. In the research, Cronbach's Alpha Coefficient, frequency and percentage distribution, Kolmogorov-Simirnov Z Test, Chi-Square Test, Mann- Whitney U Test and Spearman Correlation Analysis were carried out. The research was carried out with the Kolmogorov-Simirnov Z test because the nonparametric scale distribution was obtained when the samples taken from the two main masses were examined in terms of independent variables. Whether there are differences or not among the scales in the research according to gender factor was researched. In this respect, the chi-square test was carried out. Significant differences were observed between the scales of the study. No significant difference was found between the gender and the educational background and the effect of promoting at administrative management. To test the difference between factor scales averages that determine the career choice and gender factor Mann-Whitney U Test was carried-out, but no significant difference found except the difference between educational institutions factor scales and gender factor. The Spearman Correlation Analysis was carried out to examine the relation among the factors scales that affect the person's career choice and it was concluded that there is a positive and weak relation among those factors.