Çalışanların kişilik özelliklerinin kültürel zekâ üzerindeki etkisi: Çokuluslu işletmelerde bir araştırma
The effect of the personal characteristics of the employees on cultural intelligence: A research in multinational companies
  1. Tez No: 588557
  2. Yazar: FUNDA İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı; çok kültürlü yapıya sahip işletmelerde, çalışanların kişilik özelliklerinin kültürel zekâ performansları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu kapsamda, ilk olarak kişilik kavramı, kişiliğe etki eden faktörler, kişilik kuramları ve Beş Büyük Kişilik Modeli ele alınmıştır. Daha sonra, kültür kavramı, zekâ kavramı, zekâ kuramları, zekâ türleri ve kültürel zekâ kavramı incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü olan uygulama kısmında ise, çok kültürlü yapıya sahip çokuluslu işletmelerde çalışanlara anket uygulaması yapılmış ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ulaşılan bulgulara göre; kişilik özelliklerinin kültürel zekâ üzerinde etkisi olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The intention of this study is to examine the effect of the personality characteristics of the employees on cultural intelligence performance in multicultural companies. In this context, firstly, the concept of personality, the factors affecting personality, the personality theories and the Big Five Personality Model were discussed. Then, the concept of culture, the concept of intelligence, the intelligence theories, the intelligence types and the concept of cultural intelligence were examined. In the last part of the study, a questionnaire was applied to the employees in international companies with multicultural structure and the data were analyzed. According to the findings; personality characteristics effect cultural intelligence.