Türkiye'deki Suriyeli sanatçılar: Sanat yoluyla kimliğin yeniden inşası ve uyum
Syrian artist in Turkey: Rebuilding of their identity through art and adaptation
- Tez No: 588606
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU ÇITIPITIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Suriyeli sanatçıların mevcut sanat ortamını, kimlik inşası süreçlerini ve uyum sürecinde sanatlarında gerçekleşen değişimi incelemektedir. Suriyeli sanatçılar, toplumun diğer üyeleri ile birlikte aynı yollardan ve aynı nedenlerden göç etmiş olsalar da, kültürün bir taşıyıcısı görevini üstlenerek, kültürel dönüşüm ve uyum için kilit bir görev üstlenmiştir. Çalışmada öncelikle, sanat, sanatçı ve toplumsal yapı arasındaki karşılıklı ilişki soyut bir temele oturtulmuştur. Sonrasında Suriyeli sanatçıların göç süreci ertesinde yeni bir yaşam inşa ederken bireysel ve sosyal kimliklerinin yeniden inşası değerlendirilmiştir. Son olarak ise kültürel kimlik ve uyum arasındaki ilişki merkeze alınarak Suriyeli sanatçıların göç sonrası yaşadıkları değişim ve sanatlarına yansıması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the current context of Syrian artists in Turkey, their identity building process and changes on their art during the integration process. Syrian artist and other Syrian citizens have migrated using same channels and the reason behind the immigration was same for all. However, Syrian artist were the representative of their culture and they had the responsibility of cultural transformation and adaptation. In this study, relationship between art, artist and social structure have been clarified abstractively. Thereafter, rebuilding of individual and social identity of Syrian artists, which is rebuilding despite the social structure in Turkey and bias of Turkish community against Syrians, will be evaluated. The changes experienced by the Syrian artist after migration process and the effect of these changes on their arts have been examined based on the relations between cultural identity and adaptation.