Suriyeli yetişkin mülteciler ile sanat odaklı anlatı araştırması
An art-based narrative research study with Syrian adult refugees
- Tez No: 714394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Suriyeli mülteci yetişkinlerin (18-65 yaşında olan yetişkinlerin), sanat odaklı tematik araç kullanımı dahilinde; hayatlarına dair ne anlattıklarını, bunları nasıl anlattıklarını, hayatlarına dair kişisel, sosyal ve politik anlamda neler söylediğini ve hayatlarını anlatmanın onları nasıl etkilediğini, bir anlatı araştırması deseni dahilinde ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma dahilinde, beş katılımcı, araştırmacının yönlendirmesiyle hayatlarını yansıtmak amacıyla onlara verilen karton bavulları kolaj yapmışlardır. Bu bavulları yaptıktan sonra hayatlarını, araştırmacıya anlatmışlardır. Veriler, ses kaydı olarak ve kartonlardaki görsellerin fotoğrafları olarak toplanmıştır. Ses kayıtları çözümlendikten sonra Fraser'ın anlatı araştırması analizi manüelinden yola çıkarak analiz edilmiştir. Analizin ilk kısmında; anlatılardaki kişiler, yerler, olaylar veya durumlar, duygu ve modlar dahilinde açıklanmıştır. Analizin ikinci kısmında ise, kişisel, sosyal ve politik temalar saptanmıştır. Kişisel anlamda, bu temalar; yeniden başlama durumu, özlem, korku, başaçıkma yolları, gelecek planları ve hayalleridir. Sosyal anlamda; göçün aile üzerindeki etkileri ve Türkiye'deki ilişkiler, temalar olarak saptanmıştır. Politik anlamda ise, savaşın etkileri, göç süreci, Türkiye'deki kaynaklar ve ırkçılık konusundaki söylemler ve düşünceler dahilinde temalar sunulmuştur. Son olarak, anlatının katılımcılar tarafından nasıl yapıldığı, kartonlardaki çizimler ve anlatıların, katılımcılar üzerindeki duygusal etkisi açıklanmıştır. Bu konuda; katılımcıların kolajını yaptığı bavullarda genellikle daha az renkle ve daha çok semboller çizdiği görülmüştür. Tezin sonuç kısmında; sanat odaklı anlatı aracının anlatı araştırması kapsamında kullanımı, anlatılarda ortaya çıkan temalar ve anlatmanın katılımcılar üzerindeki etkisi, literatür kapsamında açıklanmış ve yeni araştırmalar adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to figure out how Syrian adult refugees (aged between 18-5) narrate their lives through art-based thematic tools with a narrative research design. Specifically, the research questions focus on what and how Syrian adult refugees narrate, what are the personal, social and political domains on the narratives and how narrating their lives affect Syrian adult refugees. In the scope of this research, five participants have collaged carboard suitcases in order to reflect their lives. After collaging their lives, participants narrated their lives to the researcher in individual sessions. The data has been collected in forms of voice records and visuals of the collaged carboard suitcases. After transcription, the data has been analyzed by the direction of Fraser's manual. In the first round of the analysis, narratives have been explained through who, where, what and feelings or moods. In the second round of the analysis; personal, social and political domains have been figured out. Lastly, the how of participants have narrated their lives, the visual interpretation of the cardboard suitcases and the effect of narrating their lives on the participants have been explained. In the conclusion part, the findings have been discussed in terms of literature review and suggestions for the future research has been given.